archirama.pl

Budynki sądów na świecie. TOP 10 Archiramy!

Prezentujemy 10 wybranych przez nas budynków sadów na świecie. Niektóre są już zrealizowane inne w fazie projektu, ale wszystkie ciekawe architektonicznie.

Budynki sądów w Varnie

Budynki sądów w Varnie

Fot: Dizarh Achitectural Studio

Budynki sądów powinny być z definicji doniosłe, eleganckie, wzbudzające respekt. Czy te prezentowane przez nas właśnie takie są? Czekamy na wasze komentarze, który z prezentowanych budynków jest według was najlepszy? A może macie swoich kandydatów? Piszcie!

Gmach Sądu Okręgowego w Katowicach

Zaczynamy od kandydata z Polski. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Budynek swoim wyglądem odpowiada spełnianej funkcji. W jego wewnętrznej części znajduje się otwarta przestrzeń, która pełni rolę zielonego, niewielkiego parku. Autorem projektu jest Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz.

Sąd Najwyższy w Singapurze

Budynek powstał w odpowiedzi na rosnącą liczbę mieszkańców miasta. Po paru latach okazało się, że zaplecze istniejące tuż obok nowego obiektu, jest niewystarczające. Biuro Foster + Partners zaprojektowało budynek, który miał być przejrzysty i czytelny w swojej funkcji oraz dostojny. Budynek wyróżnia się wśród pozostałej architektury Singapuru, a wszystko dzięki zaprojektowaniu na dachu dużych, okrągłych elementów przesłaniających cały dach. Podoba wam się to rozwiązanie?

Arezzo Law Court

Z jednej strony szkło, z drugiej czarny granit, a do tego dochodzi nietypowy kształt bryły. To wszystko to cechy architektury Sądu w Arezzo (Toskania) zaprojektowano przez biuro Studio Nicoletti Associati. Budynek powstał w pobliżu twierdzy Medyceuszy, wewnątrz parku. Architektura tego sądu miała nawiązać do cech stylu neoklasycznego, a tym samym do charakteru pobliskich budynków.

Sąd w Birmingham

Barrie Marshall opisał swój projekt jako zamknięty w krzywoliniowej srebrnej, metalowej „sukni” od poziomu ziemi aż po dach. Niektórzy twierdzą, że budynek tworzy swoistego rodzaju rzeźbę, wszystko dzięki wygiętej formie. Sad obejmuje 24 sale sądowe rozmieszczone na 13 kondygnacjach. W górnych kondygnacjach ma się znaleźć administracja. Wnętrze ma być przyjazne, dynamiczne i tworzyć interaktywne środowisko pracy. Amazon Court w Pradze Budynek zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassem Architekcts został zrealizowany w 2009 roku.

Amazon Court

ma być założeniem, które poza wymiarem sprawiedliwości będzie mieściło również restauracje, banki i sklepy. Wszystko podzielone jest przez odpowiednie zaprojektowanie funkcji. Jednak ten obiekt mimo, że nazwany sadem nieco odbiega od dosłownego rozumienia tego słowa. Jednak jego architektura jest ciekawa.

Civil Court for Madrid

Ten budynek to kolejny nietuzinkowy projekt autorstwa Zaha Hadid Arhchitects. Jak często bywa w architekturze Zahy Hadid obiekt charakteryzuje się obłymi kształtami o zwartej bryle. Jednak wciąż może Stanowic inspiracje dla współczesnych architektów.

Budynek Sprawiedliwości w Georgi

Obiekt o standardowej architekturze, jednak spełniający wszystkie elementy budynku o tej funkcji. Przeszklone wejścia z para kolumn tworzą reprezentacyjną strefę wejściową. Pozostała cześć sądu do spokojna i jasna architektura.

Antwerp Law Court

Najważniejszym założeniem projektu pracowni Stirk Harbour + Partner było wprowadzenie światła do budynku od góry. Wymusiło to stworzenie przestronnego atrium. Główne wejście do budynku to bardzo dynamiczna architektura. Do wnętrza wchodzimy przez reprezentacyjne schody mijając współczesną architekturę tego budynku.

Varna Law Courts Building

Budynek został zaprojektowany zgodnie z największymi wymogami przedstawionymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Budynek ma obsłużyć dużo więcej zainteresowanych niż wcześniej. Jego architektura jest wysublimowana, jednak wybijające się ku górze poszczególne elementy elewacji nadają mu dynamiczności. Lekkość budynku uzyskano dzięki połączeniu poszczególnych elementów szkłem.

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich

Biuro projektowe Dominique Perrault Architecture zostało poproszone o przedstawienie projektu na powiększenie pojemności istniejącego już i wielokrotnie przebudowywanego Trybunału Sprawiedliwości w Luxemburgu. Architektom zależało na tym aby nowa część budynku była spójna z istniejącą już częścią. Projekt ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Architects of Invention Ltd., Dizarh Achitectural Studio, © Georges Fessy / DPA / Adagp, Dzięki uprzejmości biura Schmidt/hammer/lassen architects, Studio Nicoletti Associati, Render © Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 11.02.2013 06:00

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!