Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Co zobaczyć na wakacjach... i gdzie zamieszkać w Wielkiej Brytanii?

  • Komentarze

Współczesna architektura w Wielkiej Brytanii: House for Essex

House for Essex. Autorzy: Grayson Perry, FAT Architecture. Architektura krajobrazu: Deakinlock. Materiały: www.living-architecture.co.uk

Fot: Living Architecture

Osiem domów na wakacje – nietypowych, wyróżniających się bryłą i architekturą wnętrz, zaprojektowanych przez znanych architektów. Nietypowe przedsięwzięcie Holidays in Modern Architecture

Wakacje z współczesną architekturą
Brytyjska wieś kojarzy się z przytulnymi pubami, małymi domami wśród żywopłotów, prowincjonalnym pastorem-detektywem, imprezami dobroczynnymi – ale raczej nie z współczesną architekturą. Z tym stereotypowym zestawem skojarzeń kontrastuje projekt Holidays in Modern Architecture. Osiem budynków usytuowanych w różnych regionach Wielkiej Brytanii wiele dzieli. Każdy został zaprojektowany przez innego architekta, ma inne relacje z otaczającym go krajobrazem, inaczej ukształtowane wnętrza i bryłę. Niektóre sprawiają wrażenie raczej instalacji artystycznej niż tradycyjnego obiektu. Ciekawe, jak podobają się konserwatywnym sąsiadom?

Wszystkie domy są jednak przykładami dobrej architektury współczesnej – i każdy z nich będzie można wynająć na wakacje o dowolnej porze roku. W czerwcu 2015 dostępne były terminy dla sześciu obiektów, kolejny zostanie otwarty dla użytkowników jeszcze w 2015, zaś ósmy w 2015 roku.
Co ciekawe, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia umożliwiają nocleg w cenach zaczynających się od 20 funtów.
Wśród domów jest m.in. wyglądający jak rosyjska zabawka House for Essex, „lewitująca” bryła Balancing Barn i położony wśród wydm Dune House.
 
Organizator akcji Living Architecture podkreśla edukacyjne znaczenie projektu. Akcja ma służyć promocji współczesnej architektury, często uznawanej za nieprzyjazną czy niezrozumiałą, albo kojarzonej tylko z budynkami użyteczności publicznej.
Więcej informacji: www.living-architecture.co.uk
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.