archirama.pl

Co zobaczyć na wakacjach... i gdzie zamieszkać w Wielkiej Brytanii?

Osiem domów na wakacje – nietypowych, wyróżniających się bryłą i architekturą wnętrz, zaprojektowanych przez znanych architektów. Nietypowe przedsięwzięcie Holidays in Modern Architecture

Współczesna architektura w Wielkiej Brytanii: House for Essex

House for Essex. Autorzy: Grayson Perry, FAT Architecture. Architektura krajobrazu: Deakinlock. Materiały: www.living-architecture.co.uk

Fot: Living Architecture

Wakacje z współczesną architekturą
Brytyjska wieś kojarzy się z przytulnymi pubami, małymi domami wśród żywopłotów, prowincjonalnym pastorem-detektywem, imprezami dobroczynnymi – ale raczej nie z współczesną architekturą. Z tym stereotypowym zestawem skojarzeń kontrastuje projekt Holidays in Modern Architecture. Osiem budynków usytuowanych w różnych regionach Wielkiej Brytanii wiele dzieli. Każdy został zaprojektowany przez innego architekta, ma inne relacje z otaczającym go krajobrazem, inaczej ukształtowane wnętrza i bryłę. Niektóre sprawiają wrażenie raczej instalacji artystycznej niż tradycyjnego obiektu. Ciekawe, jak podobają się konserwatywnym sąsiadom?

Wszystkie domy są jednak przykładami dobrej architektury współczesnej – i każdy z nich będzie można wynająć na wakacje o dowolnej porze roku. W czerwcu 2015 dostępne były terminy dla sześciu obiektów, kolejny zostanie otwarty dla użytkowników jeszcze w 2015, zaś ósmy w 2015 roku.
Co ciekawe, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia umożliwiają nocleg w cenach zaczynających się od 20 funtów.
Wśród domów jest m.in. wyglądający jak rosyjska zabawka House for Essex, „lewitująca” bryła Balancing Barn i położony wśród wydm Dune House.
 
Organizator akcji Living Architecture podkreśla edukacyjne znaczenie projektu. Akcja ma służyć promocji współczesnej architektury, często uznawanej za nieprzyjazną czy niezrozumiałą, albo kojarzonej tylko z budynkami użyteczności publicznej.
Więcej informacji: www.living-architecture.co.uk
Autor: KZ
Zdjęcia: Living Architecture
Data publikacji: 18.06.2015 14:19

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!