archirama.pl

Co warto zobaczyć w Rzymie? ZDJĘCIA 10 najlepszych brył Rzymu współczesnego

W kolejnej części przewodnika po Rzymie – 10 najlepszych przykładów współczesnej architektury Wiecznego Miasta: najlepsze bryły i stararchitekci, od Zahy Hadid po Renzo Piano. Co warto zobaczyć w Rzymie przy uroczystej kanonizacji Jana Pawła II 

Kościół Jubileuszowy Dio Padre Misericordioso. Fot. Psidium, Wikimedia Commons

Przewodnik po Rzymie: kościół Jubileuszowy w Rzymie Dio Padre Misericordioso. Fot. Psidium, Wikimedia Commons

Fot: Psidium, Wikimedia Commons

Przewodnik po Rzymie: nie tylko zabytki


Rzym to nie tylko starożytności, ale też współczesna architektura. Zbliża się uroczysta kanonizacja papieża Jana Pawła II, później majówka 2014, za chwilę wakacje. To okazje, by odwiedzić Rzym i zobaczyć jego mało znane oblicze.

Co warto zobaczyć w Rzymie: współczesna architektura


Rzym to miasto kościołów, więc od rzymskich świątyń zacznijmy mini przewodnik po Rzymie. Kanonizacja Papieża Jana Pawła II odbędzie się oczywiście w Watykanie na Placu Świętego Piotra. Ale warto będąc w Rzymie zobaczyć także kościoły współczesne. Co najmniej jeden z nich to dzieło stararchitekta. Kościół Ojca Pana Miłosiernego (Dio Padre Misericordioso) zbudowany w latach 1998-2003 według projektu Richarda Meiera. Biała, rzeźbiarsko ukształtowana bryła, dużo światła – może nie jest to typowa rzymska architektura, ale to na pewno obiekt godny uwagi.
Innym przykładem współczesnej architektury sakralnej jest kościół Nawiedzenia NMP (Visitazione), projektu Saverio Busiri Vici. Zbudowana w latach 1969-1971 świątynia znajduje się przy Via dei Crispolti 142.

Najlepsze bryły budynków publicznych w Rzymie


Richard Meier zaprojektował także Muzeum Ara Pacis. To w pewnym sensie także obiekt związany z kultem. W centrum muzeum dominuje ołtarz Pokoju, konsekrowany w 9 roku p.n.e. dla uczczenia powrotu cezara Augusta.
Ukończony w 2006 roku gmach Richarda Meiera to pierwsza tak znacząca interwencja w centrum Rzymu od czasów faszystowskich urbanistów. Stararchitekt sięgnął wprawdzie po rzymskie materiały z trawertynem na czele, ale jego projekt wzbudził kontrowersje. Czy słusznie? Warto sprawdzić osobiście.
Jeśli chodzi o projekty stararchitektów, nie można pominąć Zahy Hadid i zaprojektowanego przez nią MAXII Muzeum Sztuki i Architektury XXI wieku. Bryła muzeum to jeden z najważniejszych nowych punktów w dzielnicy Flaminio na obrzeżach historycznego centrum Rzymu.
Miłośnicy współczesnej architektury zwrócą też pewnie uwagę na Muzeum MACRO (2001-2009) projektu Odile Decq. Rewitalizacja dawnej fabryki piwa wzbogaciła Rzym o nowe centrum sztuki współczesnej. Jeśli planujecie wycieczkę śladem współczesnej architektury albo nowej sztuju Rzymu, muzeum leży przy Via Nizza 138.

Renzo Piano i jego amfiteatr


Auditorium - Parco della Musica jest zespołem trzech sal widowiskowych otaczających wewnętrzny dziedziniec, amfiteatr. Amfiteatr mieści około 5 tysięcy widzów. Projekt bryły przygotowała kolejna gwiazda współczesnej architektury i jej biuro - Renzo Piano Building Workshop.
Trudniej dostępny niż gmachy użyteczności publicznej jest budynek Laboratorium Wydziału Hydrobiologicznego Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata, zaprojektowany przez IaN+.
Natomiast tylko grubość portfela zdecyduje, czy turysta spędzi więcej czasu w Es hotel – Radisson. Budynek zaprojektował King Roselli w latach 1999-2003. Dla podróżnych zainteresowanych noclegiem podpowiadamy adres - Via F. Turati 171.
Współczesna architektura mieszkaniowa Rzymu to między innymi blok-osiedle Corviale (zespół architektów prowadzony przez Maria Fiorentino, 1972-1982) na Via Portuense – Via Casetta Mattei. Bryła budynku jest potężna, zaprojektowano ją tak, by pomieściła 8000 mieszkańców w 1200 mieszkaniach i przeszło 6000 pomieszczeń. Sama elewacja ma prawie kilometr długości.  Równie monumentalne wrażenie robią bryły osiedla Vigne Nuove (Lucio Passarelli i wspólpracownicy, 1972) przy Via Antonio de Curtis.
Więcej o współczesnej architekturze Rzymu – poniżej.

Zdjęcia: Psidium, Wikimedia Commons
Data publikacji: 15.04.2014 16:47

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!