archirama.pl

Drapacze chmur na świecie: 10 najlepszych brył. GALERIA

Drapacz chmur Shard w Londynie zdobył nagrodę Emporis Skyscraper 2014. Oto 10 najlepszych brył wieżowców ukończonych w ubiegłym roku

Wieżowiec Mercury City

Siódme miejsce w rankingu wieżowców Emporis: Mercury City. Najwyższy wieżowiec w Moskwie i Europie, 339 metrów. Fot. copyright Mercury Development

Fot: materiały prasowe emporis.com

Drapacze chmur 2014

W maju 2014 rozstrzygnięta została czternasta edycja konkursu architektonicznego Emporis Skyscraper. Jedna z najwyżej cenionych nagród, jakie może otrzymać wieżowiec, powędruje w tym roku do Londynu. Najwyższy wieżowiec w Europie Zachodniej, londyński Shard został uznany za zwycięzcę przez międzynarodowy zespół ekspertów. W konkursie brało udział przeszło 300 wieżowców o wysokości co najmniej 100 metrów. Wszystkie drapacze chmur biorące udział w konkursie zostały oddane do użytku w poprzednim roku kalendarzowym.
Według jurorów, 306-metrowej wysokości budynek projektu Renzo Piano zwyciężył dzięki unikatowej bryle. Budowa była wyzwaniem także ze względu na położenie nowego wieżowca.

 

Współczesna architektura: wieżowce Europy

Drugie miejsce zdobył wiedeński DC Tower zaprojektowany przez biuro architektoniczne Dominique Perrault Architecture. Bryłę czarnego wieżowca (250 m) szczególnie wyróżnia efektowna fasada. Trzy gładkie ściany kontrastują z czwartą, „poszarpaną” elewacją. Drapacz chmur robi też wrażenie na entuzjastach zrównoważonego rozwoju. Zapotrzebowanie na energię częściowo pokrywają baterie sloneczne, w terenach zielonych wykorzystano lokalne gatunki roślin o niewielkich wymaganiach, w budynku można też naładować akumulatory elektrycznego samochodu.

 

Bryła – pierścień

Trzeci nagrodzony projekt łamie konwencje projektowania. Współczesna bryła wiezowca nie musi być prostopadłościanem. Położony nad jeziorem Tai, Sheraton Huzhou Hot Spring Resort, zaprojektowany przez ubiegłorocznych laureatów z biura architektonicznego MAD, wygląda jak gigantyczny obwarzanek. Hotel ma 102 metry wysokości, ale wydaje się wyższy, gdy jego sylweta odbija się w wodzie jeziora.


Co ciekawe, w tym roku żaden drapacz chmur w finałowej dziesiątce nie jest realizacją amerykańską. Za to aż pięć brył powstało w Europie. Więcej o nagrodzonych projektach – w galerii.

Zdjęcia: materiały prasowe emporis.com
Data publikacji: 21.05.2014 14:04

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!