Wieżowce wzniesione wyłącznie z myślą o ich hotelowym przeznaczeniu nie załapały się do pierwszej piątki najwyżej ulokowanych hoteli na świecie. Dopiero na szóstym miejscu znajduje się otwarty na początku marca wieżowiec-hotel JW Mariott Marquis Dubai. Pierwszeństwo w rankingu mają hotelowe wnętrza, znajdujące się w wieżowcach o różnych funkcjach. Zobaczcie, z które hotele oferują najlepsze widoki na okoliczny krajobraz.
Pierwszą dziesiątkę zamyka hotel Fairmont zlokalizowany w wieżowcu Makkah Clock Royal Tower w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Zaprojektowany przez Dar Al-Handasah (Shair and Partners) budynek o wysokości 601 metrów charakteryzuje się ogromnym zegar zamontowanyn na szczycie wieżowca, którego śridnica to 46 metrów. Budynek zlokalizowany jest bezpośrednio przy meczecie Masjid al Haram. Pięciogwiazdkowy, luksusowy Fairmont Hotel ulokowany jest na piętrach 22-60.
Dziewiąty w zestawieniu jest InterContinental zlokalizowany w wieżowcu Keangnam Hanoi Landmark Tower w Hanoi. Ten 336 metrowy budynek zaprojektowany przez pracownię Hellmuth, Obata & Kassabaum na najwyższym piętrze ma platformę widokową, które pozwala gościom na podziwianie niesamowitego krajobrazu miasta. Hotel znajduje się na piętrach 62-70.
Miejsce ósme należy do hotelu The Splendor Kaohsiung w Tuntex Sky Tower w mieście Kaohsiung na Tajwanie. Wieżowiec autorstwa C.Y. Lee & Partners; Hellmuth, Obata & Kassabaum mierzy 348 metrów i ma 85 pięter, z czego pierwsze 79 zajmuje hotel. Na 75 piętrze znajduje się platforma, z której można podziwiać panoramiczny widok na miasto Kaohsiung.
Rose Tower w Dubaiu mierzący 333 metry to pierwszy w rankingu wieżowiec (uplasował się na 7 miejscu), który zbudowano wyłącznie z myślą o hotelu Rose Rayhaan by Rotana. Zaprojektowany przez Khatib & Alami budynek, na ostatnim, 72 piętrze, ma taras widokowy, który oferuje najpiękniejszy w Dubaiu widok na Burj Khalifa.
Nowootwarty JW Marriott Marquis Dubai to kolejny wieżowiec wybudowany z myślą o hotelu - Marriott. Zaprojektowany przez Archgroup Consultants mierzący 355 metrów wiezowiec jest obecnie najwyższym na świecie budynkiem przeznaczonym wyłącznie pod hotel. Na 72 piętrach rozlokowano 684 pokoi i 120 apartamentów. Hotel składa się z dwóch wież, z których obecnie tylko jedna została oddana do użytku. Ukończenie bliżniaczego wieżowca podwoi liczbę pokoi hotelowych.
Grand Hyatt znajdujący się 5 pozycji w rankingu znajduje się w Jin Mao Tower w Szanghaju. Ten wieżowiec zaprojektowany przez Skidmore, Owings and Merrill LLP ma wysokość 421 metrów. Jego charakterystyczna "schodkowa" stalowo-szklana elewacja przypomina łodygę bambusa. Hotel ulokowano na ostatnich 38 piętrach wieży liczącej w sumie 87 naziemnych kondygnacji.
Four Season to 4 najwyższej ulokowany hotel na świecie. Tę pozycję zapewnia mu wieżowiec Guangzhou International Finance Center w Guangzhou, który ma wysokość 438 metrów. Hotel w zaprojektowanym przez Wilkinson Eyre Architects budynek ulokowany jest na piętrach 68 – 103.
ST. Regis to trzeci najwyżej położony na świecie hotel. Najniższe miejsce na podium zapewnia mu ulokowanie w wieżowcu KK100 o wysokości 442 metrów położonym w chińskim Shenzhen i zaprojektowany przez pracownie Terry Farrell and Partners oraz HuaSen Architectural & Engineering Designing Consultant Ltd. Hotel zajmuje piętra od 75 do 100. Na 97 piętrze znajduje się bar z kilkupoziomowym lobby, z którego można podziwiać wspaniałe widoki.
Drugie miejsce należy do hotelu Park Hyatt, który znajduje się w w wieżowcu Shanghai Word Financial Center w Szanghaju. Ten mierzący 492 metry i liczący 101 pięter budynek zaprojektowały dwie pracownie: studio Kohn Pedersen Fox oraz East China Architectural Design & Research Institute Co. Ltd. Ma bardz charakterystyczny otwór w elewacji, który nazywany jest „otwieraczem do butelek”. Hotel znajduje się na piętrach 79-93.
Najwyżej położonym hotelem jest The Ritz-Carlton, który znajduje się w International Commerce Centre w Hong Kongu, czyli w najwyższym wieżowcu w tym mieście. Za jego projet odpowiedzialni sa archtekci z pracowni Kohn Pedersen Fox Associates, Wong & Ouyang (HK) Limited. Hotel zajmuje 17 najwyższych pięter budynku (102 – 118), dzięki temu z każdego pokoju rozpościera się piękny widok na Port Wiktorii i Hong Kong Island.
Ranking opracowała agencja Emporis
Przeczytaj także:

-
W pawilonie wystawowym Art Walk, w sąsiedztwie warszawskiego wieżowca Warsaw Spire prezentowana jest wystawa prac Rafała Olbińskiego. W tle – mural tego samego artysty więcej
-
Architektura wnętrz w stylu loftu, ze starą cegłą na ścianach i długim na prawie 40 metrów barem – tak wygląda nowa restauracja Stixx Bar & Grill przy placu Europejskim w Warszawie. Projekt aranżacji przygotowała pracownia Wądołowski więcej
-
Pracownia JEMS Architekci przygotowała projekt wieżowca – siedziby Transportowego Dozoru Technicznego na Mokotowie w Warszawie. Nowa bryła ma być gotowa w 2019 roku więcej
-
Węgiel, koronki i tysiącletnie drewno dębu w architekturze wnętrz wieżowca Warsaw Spire - takie nietypowe elementy wprowadziła do biur JLL firma projektowo-wykonawcza Tétris więcej
