archirama.pl

Najlepsze domy świata. TOP 10 najlepszych domów jednorodzinnych na świecie

Prezentujemy kolejny ranking TOP 10 Archiramy. Tym razem postanowiliśmy poszukać najlepszych domów jednorodzinnych na świecie. Poszukiwania trwały długo ale wyłoniliśmy najlepszą 10. Teraz pomóżcie nam stworzyć kolejność domów w rankingu – nasza jest zupełnie przypadkowa!

Dom jednorodzinny 102 w Międzyrzeczu to na razie tylko projekt, ale czekamy na jego realizację!

Dom jednorodzinny 102 w Międzyrzeczu to na razie tylko projekt, ale czekamy na jego realizację!

Fot: ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP

Oto nasze propozycje najlepszych domów na świecie. Głosujcie aby wybrać ten najlepszy!

Dom w Nowej Zelandii, na wyspie Waiheke to nasz kandydat numer jeden. Projekt domu to pomysł architektów z biura Fearon Hay Architects. Cały dom to tak naprawdę otwarta lub przeszklona przestrzeń. Dom wydaje się delikatny i lekki – o taki efekt zabiegali architekci. Jednak taki wygląd może mylić, gdyż materiały z jakich wykonano konstrukcję domu jest odporny na występujące na wyspach żywioły.

Dom w Japonii, w mieście Hiroschima. Architekci z grupy projektowej naf architect & design zaprojektowali dom w 2011 roku. Z taką formą budowania domów w Polsce się nie spotkamy. Budynku opiera się na systemie układania dużych betonowych bloków 1,0m. x 1,0 m. x 1,5 m. Ustawia się je na zasadzie klocków lego, tworząc niepowtarzalną konstrukcję i kształt. Poza tym wnętrze domu jest bardzo nowoczesne. Jednak surowość betonu, który okala budynek jest jedyna w swoim rodzaju. Daje wrażenie, jakby budynek nigdy nie został ukończony.

Kandydat numer 3 urzekł nas swoją prostotą. Parterowy dom jednorodzinny wybudowany na Mallorce w Hiszpanii to projekt biura CMV Architects. Dom jest bardzo rozłożysty, ale dzięki temu funkcjonalny. Wykorzystane materiały, głównie drewno, szkło oraz kamień nadają bryle nowoczesnego wyglądu.

Dom jednorodzinny w Brazylii w mieście Petrópolis. Autorami projektu są architekci z biura Cadas Arqutetura. Dom znajduje się w górzystej okolicy Rio de Janeiro. Budynek został zaprojektowany specjalnie dla młodej pary. Romantyczny klimat okolicy podkreślają góry, egzotyczna roślinność i woda. Dom jest wykonany z drewna, a surowe i naturalne materiały wykorzystane we wnętrzach doskonale komponują się z brazylijskim stylem budowy.

Kolejny projekt, który nas zainteresował to dom jednorodzinny w Australii, w mieście Melbourne. Jest to projekt z 2011 roku biura Matt Gibson Architecture. Najciekawsze rozwiązanie zastosowane na oknach na piętrze domu. Aby ograniczyć nasłonecznienie pomieszczeń wmontowano drewniane żaluzje, które bardzo efektownie komponują się z całym założeniem domu jednorodzinnego.

Najwyższy czas zaprezentować polski projekt domu jednorodzinnego od biura ZALEWSKI Architecture Group. Projekt budynku nie został jeszcze zrealizowany, jednak jest naprawdę wartościowy. W Polsce takie odważne rozwiązania są stosowane bardzo rzadko albo w ogóle. Parterowy dom jest niewielki, około 140 m2. Malownicze jest położenie domu. Działka zlokalizowana jest w okolicach Międzyrzecza i otoczona jest rozległym lasem.. Betonowa bryła domu zawiera przyjazne i przestrzenne wnętrze. Dom zaskakuje dwoma przeciwstawnymi założeniami: z jednej strony widzimy betonową ścianę, która zapewnia oddzielenie budynku od otoczenia i prywatność, z drugiej widzimy całkowicie przeszkoloną ścianę, otwartą na ogród.

Wracamy do Japonii. Dom w mieście Kamakura porównywany jest z muzeum. Dlaczego? Właściciel miał dużą kolekcję dzieł sztuki, które chciał wyeksponować. Dlatego zaprojektowano okrągłe patio, gdzie prezentowane są obrazy. Większość ścian zewnętrznych budynku została przeszklona. Co więcej budynek pokazuje jak umiejętnie połączyć funkcję mieszkalną z prowadzeniem, w tym, przypadku, galerii sztuki.

A może podoba wam się dom cocoon na wyspie Jeju w Korei Południowej? Architekci inspirowali się żywym organizmem i postanowili zaprojektować dom kokon. Część domu z kokonem ma być miejscem, które żyje życiem jego mieszkańców. Budowa domu z kokonem rusza już we wrześniu tego roku. Czekamy na rezultaty!

Teraz mamy coś dla fanów domów budowanych zgodnie z naturą. Drewniane, surowe belki tworzą dom jednorodzinny o prostej, aczkolwiek ciekawej bryle. Dom znajduje się na Islandii w mieście Akureyri. ARKIS Architects zaprojektowali mały domek, który świetnie komponuje się z całkowicie niezurbanizowanym otoczeniem. Domek przypomina trochę domek na szwajcarskim wzgórzu, prawda?

Na koniec drugi reprezentant z Polski. Biuro Kuryłowicz & Associates zaprojektowało dom w Lubawce. Projekt nie został niestety zrealizowany, a szkoda, bo jest przykładem bardzo dobrej architektury. Kontrastowe łączenie bieli i czerni sprawia, że dom jest elegancki, a zarazem nowoczesny. Dodatkowo bardzo dobrze koresponduje z naturalnym otoczeniem lasów.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP, materiały prasowe Edward Suzuki Associates, materiały prasowe Planning Korea, materiały prasowe ARKÍS architects
Data publikacji: 24.08.2012 13:07

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!