archirama.pl

Changi Airport w Singapurze. Najlepsze lotnisko świata - 15 zdjęć. Współczesna architektura w Singapurze

Po raz kolejny lotnisko Changi Airport w Singapurze wygrało w rankingu jako najlepszy port lotniczy na świecie. Efektowna bryła, baseny na dachu, zielone ściany i piękne ogrody tematyczne to tylko niektóre z zalet tego lotniska

Najlepsze lotniska świata: Singapur

Changi Airport: najlepsze lotnisko świata 2014. Terminal 3

Fot: Materiały prasowe Changi Singapore Airport

Najlepsze lotniska na świecie

Ranking firmy Skytrax powstał na podstawie badań przeprowadzonych na terenie 410 lotnisk z całego świata. Podróżni odpowiadali na pytania związane z praktycznymi problemami, takimi jak jakość obsługi, bezpieczeństwo czy dostępność dla osób niepełnosprawnych. Ale poza tymi praktycznymi czynnikami lotnisko w Singapurze ma do zaoferowania znacznie więcej.

Changi Airport - najlepsze lotnisko świata jest w Singapurze

Budowa Changi Airport zaczęła się w latach 70. XX wieku i właściwie toczy się do dziś – obiekty są wciąż rozbudowywane, pojawiają się nowe funkcje i atrakcje. Rocznie lotnisko obsługuje prawie 50 milionów pasażerów (dla porównania –Singapur liczy obecnie ok. 5,35 mln mieszkańców, a Polska liczy obecnie ok. 38,5 mln).
Lotnisko ma aż pięć głownych terminali i imponująca powierzchnię. Ale obsługa ruchu lotniczego to tylko jedna z funkcji lotniska i nie ona przynosi największy dochód. Obiekt jest centrum handlu, także luksusowymi i egzotycznymi towarami.

Na podróżnych czekają też liczne atrakcje. Strefy rekreacji to właściwie ogrody botaniczne. W jednym z nich podziwiać można imponującą kolekcję kaktusów. W innym – zbiór storczyków i innych roślin tropikalnych.  
Cały obiekt jest wypełniony dziełami sztuki współczesnej, łącznie z największą ruchomą rzeźbą na świecie. Kinetic Rain to skomplikowana instalacja złożona z przeszło 1200 części. Jak wygląda? Zobaczcie sami:

Zmęczeni turyści mogą skorzystać ze specjalnych sypialni, zatrzymać się na dłużej w jednym z hoteli, zajrzeć do centrum spa.  Na lotnisku znaleźć można także obszerne baseny (na dachu), place zabaw dla dzieci, zagajniki palmowe itd. Więcej zobaczyć można w filmie poniżej  i w galerii zdjęć.
A co z pasażerami, którzy nie wybierają się do Singapuru? Atrakcyjne lotniska znaleźć można także w innych miastach – zestawienie takich lotnisk pokazywaliśmy już w Archiramie.
W tegorocznym rankingu Skytrax drugie miejsce zajął port lotniczy Incheon International, trzecie – bliższe nam lotnisko w Monachium. Najlepsze zakupy według podróżnych zrobić można w londńskim porcie Heathrow.

Zdjęcia: Materiały prasowe Changi Singapore Airport
Data publikacji: 28.03.2014 14:04

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!