Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
Architektura kościołów. Najwyższe kościoły

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Top 10 budynków sakralnych

 • Komentarze

Bazylika w Licheniu

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym jest najwyższą świątynią w Polsce - 141,5 metra.

Fot: Czechu81/Wikimedia
 • Katedra w Ulm
 • Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro
 • Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii
 • Katedra w Rouen
 • Kościół św. Mikołaja
 • Katedra w Strasburgu
 • Bazylika w Licheniu
 • Katedra św. Szczepana
 • Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 • Bazylika św. Piotra

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Przez wieki to właśnie obiekty sakralne były najwyższymi budynkami na świecie. Strzeliste, gotyckie wieże, a także kopuły bazylik, robią wrażenie dając świadectwo konstruktorskiego kunsztu swoich twórców. Prezentujemy 10 katedr i kościołów, które do dziś przewyższają niejeden współczesny wieżowiec.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Stawkę otwiera Katedra w Ulm. Strzelista wieża mierzy 161,53 m ponad rynkiem bawarskiego miasta. Katedra była najwyższą budowlą świata do końca XIX wieku. Dla porównania budynek hotelu Mariott ma 140 metrów (wysokość do dachu).

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata - afrykańska świątynia

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Druga w kolejności jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Bazylika jest jednocześnie największą świątynią Afryki. W najwyższym punkcie ma 158 metrów wysokości.

Zobacz, jak kościoły zmieniają swoje funkcje na przestrzeni lat

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: katedra w Kolonii

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Tylko kilkadziesiąt centymetrów niższa jest wieża Katedry Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Mierzy dokładnie 157,38 metrów. Jej budowa rozpoczęła się w połowie XIII wieku i trwała 600 lat.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: Serce Ryszarda Lwie Serce

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen. Jedna z wież ma 151 metrów wysokości. To właśnie w Rouen znajduje się grobowiec Ryszarda Lwie Serce, w którym pochowano jego serce.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: przez chwilę najwyższa

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Kolejna niemiecka katedra w zestawieniu mierzy niemal 148 metrów wysokości. Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu był wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany po licznych katastrofach. Ostatecznie budowa wieży we współczesnym kształcie zakończyła się w 1874. Dokładnie 147,88 metrów wysokości dawało jej chwilowo pozycję najwyższego budynku świata.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: katedra w Strasburgu

Katedra Najświętszej Marii Panny ukończono w drugiej połowie XV wieku. Wieża północna ma 142 metry wysokości. Wieży południowej nigdy nie zbudowano.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: bazylika w Licheniu

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Tylko o pół metra niższa jest Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Wzniesiona w latach 1994-2004 pięcionawowa bazylika jest dziś najwyższą świątynią w Polce. Generalnym wykonawcą robót budowlanych była firma Budimex, a powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków pielgrzymów.

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata: Katedra św. Szczepana

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Wiedeńska katedra św. Szczepana zajmuje ósme miejsce w naszym zestawieniu pod względem wysokości, ale należy też do największych świątyń europejskich - jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Wybudowana w XIII wieku w stylu późnoromańskim świątynia została rozbudowana by w XVI wieku otrzymać strzelistą, gotycką wieżę, mierzącą 137 metrów.

20 tysięcy miejsc

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Kolejnym austriackim kolosem jest Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Linzu mierząca prawie 135 metrów wysokości. Świątynia ma 20 tys. miejsc siedzących dla wiernych, co czyni ją również jedną z najbardziej pojemnych.

Watykan

Architektura kościołów. Najwyższe kościoły świata. Nasze zestawienie zamyka Bazylika św. Piotra na Watykanie. Ostatnia z 10, ale jednoczśnie najstarsza świątynia. Zbudowana pierwotnie przez Konstantyna Wielkiego ok. 324 r. jako świątynia memorialna nad grobem świętego Piotra. Jednak swój obecny kształt zawdzięcza Juliuszowi II, który zlecił rozebranie grożącej zawaleniem konstrukcji i postawienie nowej świątyni. Swoja dzisiejszą późnorenesansową bryłę, goć budowało ją wielu uznanych architektów, zawdzięcza głównie Michałowi Aniołowi. Bazylika zostałą konsekrowana w 1626 przez papieża Urbana VIII. W najwyższym punkcie ma 133,3 metry wysokości.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: Traveler100/Wikimedia, Asram/Wikimedia, FJK71/Wikimedia, GNU-FDL/Wikimedia, Finster Dernart/Wikimedia, Czechu81/Wikimedia, Andrew Bossi/wikimedia, O.Stapf/Wikimedia, Tkgd2007/Wikimedia
Data publikacji: 4.07.2013 10:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.