Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Najwyższe socrealistyczne wieżowce na świecie – klony Pałacu Kultury

  • Komentarze

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest (wraz z iglicą) najwyższym budynkiem w Polsce. Mierzy 237 metrów

Fot: Maciej Czerski

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie nie ma w Polsce odpowiednika. Ale za granicą – jak najbardziej. Siedem Sióstr Stalina to popularna nazwa radzieckich wieżowców, największych na świecie pomników socrealizmu. Siedem moskiewskich drapaczy chmur

Starsze rodzeństwo Pałacu Kultury

Najwyższy wieżowiec w Polsce wzorowany jest na potężnych bryłach, budowanych tuż po II wojnie światowej w Związku Radzieckim jako symbol potęgi ZSRR. Budynki miały być wielkie, wysokie i efektowne, prawdziwe pomniki sowieckiego państwa, w założeniach przewyższające drapacze chmur z USA. Starsze rodzeństwo Pałacu Kultury nie miało oczywiście tej samej funkcji, co kapitalistyczne biurowce. Gmachy miały służyć instytucjom naukowym i mieszkańcom Związku Radzieckiego. Siedem takich wieżowców wybudowano w latach 50. XX w Moskwie.

To miały byc najwyższe i najpiękniejsze wieżowce na świecie

Najsłynniejszy z nich i chyba najbliższy wzór warszawskiego wieżowca to Moskiewski Uniwersytet Państwowy, czyli Uniwersytet Łomonosowa wysokości 240 metrów. Aż do 1990 roku był to najwyższy budynek w Europie, wciąż ma zresztą niezagrożoną pierwszą pozycję na liście najwyższych budynków mieszczących uczelnie.
Projektantem wybudowanego w latach 1949-1953 wieżowca był Lew Rudniew, ten sam architekt, który w Polsce prowadził budowę PKiN. Na terenie budowy pracowali nie tylko radzieccy stachanowcy. Jako tanią siłę roboczą wykorzystywano też więźniów, w tym niemieckich jeńców z II wojny światowej.

Dwa „Pałace Kultury” mieściły instytucje państwowe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Rolnictwa, dwa kolejne – hotele (Hotel Ukraina i Hotel Leningradskaja). Pozostałe były zaprojektowane jako gigantyczne budynki mieszkalne, bogato zdobione bloki Kudrinskajan i Kotielniczieskaja.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Maciej Czerski
Data publikacji: 6.11.2014 10:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.