archirama.pl

Najwyższe socrealistyczne wieżowce na świecie – klony Pałacu Kultury

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie nie ma w Polsce odpowiednika. Ale za granicą – jak najbardziej. Siedem Sióstr Stalina to popularna nazwa radzieckich wieżowców, największych na świecie pomników socrealizmu. Siedem moskiewskich drapaczy chmur

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest (wraz z iglicą) najwyższym budynkiem w Polsce. Mierzy 237 metrów

Fot: Maciej Czerski

Starsze rodzeństwo Pałacu Kultury

Najwyższy wieżowiec w Polsce wzorowany jest na potężnych bryłach, budowanych tuż po II wojnie światowej w Związku Radzieckim jako symbol potęgi ZSRR. Budynki miały być wielkie, wysokie i efektowne, prawdziwe pomniki sowieckiego państwa, w założeniach przewyższające drapacze chmur z USA. Starsze rodzeństwo Pałacu Kultury nie miało oczywiście tej samej funkcji, co kapitalistyczne biurowce. Gmachy miały służyć instytucjom naukowym i mieszkańcom Związku Radzieckiego. Siedem takich wieżowców wybudowano w latach 50. XX w Moskwie.

To miały byc najwyższe i najpiękniejsze wieżowce na świecie

Najsłynniejszy z nich i chyba najbliższy wzór warszawskiego wieżowca to Moskiewski Uniwersytet Państwowy, czyli Uniwersytet Łomonosowa wysokości 240 metrów. Aż do 1990 roku był to najwyższy budynek w Europie, wciąż ma zresztą niezagrożoną pierwszą pozycję na liście najwyższych budynków mieszczących uczelnie.
Projektantem wybudowanego w latach 1949-1953 wieżowca był Lew Rudniew, ten sam architekt, który w Polsce prowadził budowę PKiN. Na terenie budowy pracowali nie tylko radzieccy stachanowcy. Jako tanią siłę roboczą wykorzystywano też więźniów, w tym niemieckich jeńców z II wojny światowej.

Dwa „Pałace Kultury” mieściły instytucje państwowe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Rolnictwa, dwa kolejne – hotele (Hotel Ukraina i Hotel Leningradskaja). Pozostałe były zaprojektowane jako gigantyczne budynki mieszkalne, bogato zdobione bloki Kudrinskajan i Kotielniczieskaja.

Autor: KZ
Zdjęcia: Maciej Czerski
Data publikacji: 6.11.2014 10:00

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!