Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
Opuszczone miasta

Warto zobaczyć: OPUSZCZONE MIASTA. Dlaczego tu już nikt nie mieszka?

 • Komentarze

W mieście Prypeć czas stanął w miejscu

W mieście Prypeć czas stanął w miejscu

Fot: Justin Stahlman / Wikimedia Commons
 • Miasto Sanzhi (Tajwan). Kozmiczne budynki ciągle stoją puste
 • Osiedle w Sanzhi stoi puste od przesło 30 lat
 • Miasto Prypeć na Ukrainie. Wszystko zostało tu nieruszone od czasu natychmiastowej ewakuacji
 • W mieście Prypeć czas stanął w miejscu
 • Miasteczko Kłomino popadło w całkowitą ruinę
 • Niezamieszkałe bloki w miasteczku Kłomino rozsypują się
 • Wyspa Hashima w Japonii to dla wielu wizja skutków apokalipsy
 • Opustoszałe i zapadłe budynki na wsypie Hashima przyciągją wielu turystów
 • Kozubnik opuszczone miejsce
 • Australijskie miasteczko Wittenoom wysiedlono z powodu azbestu niebieskiego
 • Opuszczone miasto Kayakoy w Turcji
 • Tureckie miasto po opuszczeniu przez mieszkańców nawiedziało trzęsienie ziemi
 • Kijong - dong to miasto propagandowe
 • Puste miasto Kijong - dong zachęca do przejścia do Korei Północnej

Znacie opuszczone miejsca? Zobacz 10 opuszczonych miast w Polsce i na świecie. W tych opuszczonych miejscach nikt już nie mieszka. Niektóre są zapomniane i nie ma w nich żywego ducha, inne są dzisiaj pamiątką z przeszłości dla obecnych mieszkańców. Każda katastrofa atomowa, kataklizm, czy wojna to powód, przez który w ciągu kilkunastu lat opustoszało wiele miast.

Opuszczone miasta - najciekawsze miejsca. Na Ziemi są tysiące opuszczonych miejsc. Prezentujemy 10 opuszczonych miast. Każde z nich ma swoją historię i genius loci. Miasta opustoszyły przez problemy ekonomiczne, polityczne, inne nawiedził kataklizm lub…duchy. Prezentujemy 10 miast, w których dzisiaj spotkamy tylko opuszczone domy, nie raz będące częścią architektury danego państwa.

Warto zobaczyć: Sanzhi – opuszczone osiedle na Tajwanie

Osiedle budowano na początku lat 70. Często istniejące tu do dzisiaj budynki nazywane są „architektonicznymi dziwolągami”. Ich kształt oraz rozmieszczenie wprawią w zadumę każdego architekta. Dlaczego jednak nikt nigdy tam nie zamieszkał? Wszystko przez duchy. W trakcie prac budowlanych miało miejsce kilka śmiertelnych wypadków. Była to przyczyna zawieszenia robót. Tajwańczycy uważają teraz, że to miejsce jest nawiedzone przez duchy robotników, którzy z momentem wstrzymania robót, zginęli na próżno. Obawa przed straszącymi tu duchami nie pozwoliła Tajwańczykom wyburzyć osiedla i do dzisiaj widnieje ono na mapie świata jako opuszczone miasteczko.

>> Zobacz architekturę w sam raz na Halloween! 

Warto zobaczyć: Opuszczone miasta: Prypeć na Ukrainie

26 kwietnia 1986 roku – wtedy życie w ukraińskim miasteczku skończyło się. Do dzisiaj opuszczone miasto Prypeć jest skażone radioaktywnymi odpadami, które wydobyły się podczas wybuchu reaktora atomowego w pobliskim mieście Czarnobyl. Katastrofa zmusiła władze do przymusowego wysiedlania nie tylko mieszkańców Czarnobyla, ale również pobliskich miejscowości, w tym liczącego wówczas 50 tys. mieszkańców miasta Prypeć. Dzisiaj straszy widok tego opuszczonego miasta i krajobraz opuszczanych w zaledwie kilka godzin domów, placów zabaw i miejsc pracy. Minęło prawie 30 lat, a na ulicy dalej leżą zniszczone zabawki, ubrania, a w mieszkaniach dalej stoją meble. 

Opuszczone miejsca: Kowloon Walles City w HongKongu

Dzielnica Hong Kongu powstała w latach 80- tych XIX wieku, kiedy sam Hong Kong nie był jeszcze metropolią. Dzielnica o powierzchni tylko 0.03 kmkw została przejęta przez Brytyjczyków i w pewnym momencie pozostawiono teren poza jakąkolwiek jurysdykcją. Poza zwykłymi ludźmi zaczęło przybywać tu przestępców, szerzyła się prostytucja i hazard. Kompletne wykluczenie dzielnicy z życia Hong Kongu spowodowało, że w 1987 roku było to najludniejsze miejsce na Ziemi – 33 tys. ludzi, co daje imponujący wynik 1 255 000 osób na kmkw. Poza prawem i w tragicznych warunkach Kowloon przetrwał do 1993 roku, kiedy to władze Hong Kongu zdecydowały się rozebrać dzielnicę, a na jej miejscu zaczęło kształtować się Kowloon Walles City Park.

Opuszczone miejsca: Ordos „Miasto Duchów”

Chiny mogą poszczycić się wieloma innowacyjnymi technologiami i osiągnięciami. Lecz, jako jedyni w 5 lat wybudowali miasto, w którym jest wszystko oprócz…ludzi. Budowa tego opuszczonego miejsca rozpoczęła się w 2005 roku, a miasto początkowo miało pomieścić 1,5 mln ludzi, do 2020 roku przewidywano osiedlenie się tu aż dwóch milionów osób! Miasto Ordos powstało w pustynnej okolicy tzw. Wewnętrznej Mongolii. Ordos 100 – projekt 100 domów, wybudowanych w 100 dni! Nadzór nad całym przedsięwzięciem powierzono szwajcarskiemu duetowi Herzog & deMeuron, kuratorem projektu został najbardziej znany współczesny artysta chiński, Ai Weiwei, a poszczególne domy miały zaprojektować m.in. biura: Julien de Smedt, Sou Fujimoto, Alejandro Aravena, Estudio Barozzi Veiga, Tham & Videgard Hansson Arkitekter, DRDH, Simon Conder Associates, Mass Studies, Sou Fujimoto Architects, JDS Architects, Preston Scott Cohen i kilkadziesiąt innych, pochodzących z 27 krajów. W mieście mamy muzeum sztuki współczesnej, teatr (wystawia sztukę dwa razy do roku!) i ośmiopiętrową bibliotekę, której nikt nie odwiedza. Jednak nikt nie wyobraża sobie tu zamieszkania na stałe, a Ordos jest gigantycznym sejfem, który skrywa w swoich pustych murach fortunę - szkoda, że to opuszczone miasto.

Opuszczone miejsca w Polsce: miasto Kłomino

Armia Czerwona tworzyła w Polsce liczne garnizony. Największe z czasem stały się zupełnie oddzielnymi enklawami z własnymi drogami, budynkami – stały się małymi miasteczkami, które 26 października 1991 roku całkowicie opustoszały (podpisanie między władzami Polski i Rosji umowy o wycofaniu wojsk radzieckich z terenów polskich). Prawie wszystkie opuszczone miasta zostały po pewnym czasie zasiedlone przez Polaków, którzy tknęli w miasteczka drugie życie. Jedno miasteczko do dziś jest opuszcznym miejscem.  To Kłomino. W 1992 roku mieszkało tu aż 2 tys. osób dziś nie ma nikogo. Nikt nie wie dlaczego to jedyne miasto nie odzyskało statusu polskiego miasta i nie zostało zasiedlone. Dzisiaj już się tego nie zmieni. Opuszczone budynki popadły w ruinę, a gruz wykorzystywany jest do budowy okolicznych dróg.

Opuszczone miejsca: Hashima - Wyspa Okręt

Opuszczona wyspa japońska jest przerażająca zarówno za dnia, jak i nocą. Opuszczona wyspa w latach swojej świetności (1887-1974) pełniła rolę ośrodka wydobycia węgla. Powstały tam liczne budynki przemysłowe, ale także mieszkalne i gospodarcze, dziś to opuszczone miasto. Po zamknięciu kopalń ludzie przesiedlili się i wszystko z czasem popadło w ruinę. Zrujnowane, opuszczone budyki straszą swoim wyglądem każdego kto mija Wyspę – Okręt. Pojawiają się opinie, że opuszczona wyspa to wizja post – apokaliptycznego świata. Obecnie opuszczona wyspa - duch przyciąga szukających wrażeń i lubiących adrenalinę turystów.

Opuszczone miejsca: Kozubnik - zapomniany kurort

Okolice Bielska-Białej, wieś Porąbki, a w niej mała przystawka – opuszczone miejsce Kozubnik. Okres PRL był dla tego miejsca czasem ogromnego rozkwitu. Aż w końcu powstał tu supernowoczesny i nieprawdopodobnie rozbudowany ośrodek wypoczynkowy Kozubnik. Zmiana ustroju i koniec PRL-u wiązała się z nowymi zasadami zarządzania hotelami w Polsce, a to przepowiedziało koniec Kozubnika. Opuszczony kurort został wykupiony przez amerykańska firmę, która doprowadziła do ogromnego zadłużenia tego miejsca. Próbowano reanimować ośrodek organizując tu w latach 90. kolonie, jednak po tej próbie reanimacji nastąpił zgon – ośrodek stał się opuszczonym miejscem i popadł w ruinę. Ostatnio pojawił się kolejny plan ratunkowy dla tego miejsca – rewitalizacja, która może rozpocząć się już w 2013 roku. Czy to opuszczone miejsce doczeka się wskrzeszenia?

>> Dowiedz się więcej o historii Kozubnika! 

Opuszczone miasta: Wittenoom - australijskie miasto nie istnieje

Azbest niebieski – to przyczyna zarówno potęgi, jak i późniejszej klęski miasteczka Wittenoon. Odkryty tu w latach 30. XX wieku azbest, pozwolił w latach 50. - 60. miasteczku, stać się głównym dostawcą tego surowca. Jednak sława Wittenoon nie potrwała długo. W 1986 roku z powodu chorób wywołanych wdychaniem azbestu zmarło co najmniej 85 osób. Jednak ofiar może być znacznie więcej, gdyż azbest zabija powoli. W 1996 roku zamknięto największą kopalnie, a wydobycie azbestu przestało się opłacać. Kiedy w latach 70 tych potwierdziły się informacje o niebezpieczeństwie azbestu, ludzi zaczęto wysiedlać, a miasto pozostało opustoszałe. Dziś wiadomo, że azbest niebieski to jedna z najbardziej szkodliwych, rakotwórczych i mutagennych substancji i jako pierwszy został oficjalnie i całkowicie wycofany z użytkowania.

Opuszczone miasta: Kayaköy – tureckie miasteczko

Miasto opustoszało z powodu polityki. W końcówce lat 80 tych XIX wieku miasto zamieszkiwało 2000 greckich katolików. Jednak koniec wojny turecko – greckiej skutkował podpisaniem w 1923 roku porozumienia o wymianie ludności. Grecy opuścili teren Turcji – miasto opustoszało. Dodatkowo w 1957 roku rejon nawidziiło trzęsienie ziemi powodujące liczne uszkodzenia istniejących budynków. Dzisiaj istnieje tu „muzeum pod gołym niebem” i jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną jednak na stałe nikt tu nie miaszka.

Opuszczone miasta: Kijŏng-dong – Korea Północna

Miasteczko nie przeznaczone do mieszkania. Zabawne? To pomysł powstały w czasie konfliktu między dwoma krajami. Nie jest to miasto wyludnione, bo nikt tu nigdy nie mieszkał! Kijŏng-dong miało być swoistym punktem propagandowym. Apele, komunikaty, audycje patriotyczne były tu nadawane całą dobę. Wszystko adresowane było do braci zza granicy, a na celu miało przekonanie do przejścia na północną stronę. Największym absurdem jest zapalanie i gaszenie świateł przez żołnierzy KRLD aby stwarzać w domach pozory normalnego życia.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pit1233 / Wikimedia Commons, Five Years / Wikimedia Commons, Darwinek / Wikimedia Commons, Jpbarrass / Wikimedia Commons, Edward N. Johnson / Wikimedis Commons, Chrochody/Wikimedia, Misagi / Wikimedia Commons, Jordy Theiller / Wikimedia Commons, Kok Long Yeo / Wikimedia Commons, © 2009 R. J. Dent / Wikimedia Commons, Timm Suess / Wikimedia Commons, Justin Stahlman / Wikimedia Commons, Synek / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.05.2013 11:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.