archirama.pl

Warto zobaczyć: OPUSZCZONE MIASTA. Dlaczego tu już nikt nie mieszka?

Znacie opuszczone miejsca? Zobacz 10 opuszczonych miast w Polsce i na świecie. W tych opuszczonych miejscach nikt już nie mieszka. Niektóre są zapomniane i nie ma w nich żywego ducha, inne są dzisiaj pamiątką z przeszłości dla obecnych mieszkańców. Każda katastrofa atomowa, kataklizm, czy wojna to powód, przez który w ciągu kilkunastu lat opustoszało wiele miast.

W mieście Prypeć czas stanął w miejscu

W mieście Prypeć czas stanął w miejscu

Fot: Justin Stahlman / Wikimedia Commons

Opuszczone miasta - najciekawsze miejsca. Na Ziemi są tysiące opuszczonych miejsc. Prezentujemy 10 opuszczonych miast. Każde z nich ma swoją historię i genius loci. Miasta opustoszyły przez problemy ekonomiczne, polityczne, inne nawiedził kataklizm lub…duchy. Prezentujemy 10 miast, w których dzisiaj spotkamy tylko opuszczone domy, nie raz będące częścią architektury danego państwa.

Warto zobaczyć: Sanzhi – opuszczone osiedle na Tajwanie

Osiedle budowano na początku lat 70. Często istniejące tu do dzisiaj budynki nazywane są „architektonicznymi dziwolągami”. Ich kształt oraz rozmieszczenie wprawią w zadumę każdego architekta. Dlaczego jednak nikt nigdy tam nie zamieszkał? Wszystko przez duchy. W trakcie prac budowlanych miało miejsce kilka śmiertelnych wypadków. Była to przyczyna zawieszenia robót. Tajwańczycy uważają teraz, że to miejsce jest nawiedzone przez duchy robotników, którzy z momentem wstrzymania robót, zginęli na próżno. Obawa przed straszącymi tu duchami nie pozwoliła Tajwańczykom wyburzyć osiedla i do dzisiaj widnieje ono na mapie świata jako opuszczone miasteczko.

>> Zobacz architekturę w sam raz na Halloween! 

Warto zobaczyć: Opuszczone miasta: Prypeć na Ukrainie

26 kwietnia 1986 roku – wtedy życie w ukraińskim miasteczku skończyło się. Do dzisiaj opuszczone miasto Prypeć jest skażone radioaktywnymi odpadami, które wydobyły się podczas wybuchu reaktora atomowego w pobliskim mieście Czarnobyl. Katastrofa zmusiła władze do przymusowego wysiedlania nie tylko mieszkańców Czarnobyla, ale również pobliskich miejscowości, w tym liczącego wówczas 50 tys. mieszkańców miasta Prypeć. Dzisiaj straszy widok tego opuszczonego miasta i krajobraz opuszczanych w zaledwie kilka godzin domów, placów zabaw i miejsc pracy. Minęło prawie 30 lat, a na ulicy dalej leżą zniszczone zabawki, ubrania, a w mieszkaniach dalej stoją meble. 

Opuszczone miejsca: Kowloon Walles City w HongKongu

Dzielnica Hong Kongu powstała w latach 80- tych XIX wieku, kiedy sam Hong Kong nie był jeszcze metropolią. Dzielnica o powierzchni tylko 0.03 kmkw została przejęta przez Brytyjczyków i w pewnym momencie pozostawiono teren poza jakąkolwiek jurysdykcją. Poza zwykłymi ludźmi zaczęło przybywać tu przestępców, szerzyła się prostytucja i hazard. Kompletne wykluczenie dzielnicy z życia Hong Kongu spowodowało, że w 1987 roku było to najludniejsze miejsce na Ziemi – 33 tys. ludzi, co daje imponujący wynik 1 255 000 osób na kmkw. Poza prawem i w tragicznych warunkach Kowloon przetrwał do 1993 roku, kiedy to władze Hong Kongu zdecydowały się rozebrać dzielnicę, a na jej miejscu zaczęło kształtować się Kowloon Walles City Park.

Opuszczone miejsca: Ordos „Miasto Duchów”

Chiny mogą poszczycić się wieloma innowacyjnymi technologiami i osiągnięciami. Lecz, jako jedyni w 5 lat wybudowali miasto, w którym jest wszystko oprócz…ludzi. Budowa tego opuszczonego miejsca rozpoczęła się w 2005 roku, a miasto początkowo miało pomieścić 1,5 mln ludzi, do 2020 roku przewidywano osiedlenie się tu aż dwóch milionów osób! Miasto Ordos powstało w pustynnej okolicy tzw. Wewnętrznej Mongolii. Ordos 100 – projekt 100 domów, wybudowanych w 100 dni! Nadzór nad całym przedsięwzięciem powierzono szwajcarskiemu duetowi Herzog & deMeuron, kuratorem projektu został najbardziej znany współczesny artysta chiński, Ai Weiwei, a poszczególne domy miały zaprojektować m.in. biura: Julien de Smedt, Sou Fujimoto, Alejandro Aravena, Estudio Barozzi Veiga, Tham & Videgard Hansson Arkitekter, DRDH, Simon Conder Associates, Mass Studies, Sou Fujimoto Architects, JDS Architects, Preston Scott Cohen i kilkadziesiąt innych, pochodzących z 27 krajów. W mieście mamy muzeum sztuki współczesnej, teatr (wystawia sztukę dwa razy do roku!) i ośmiopiętrową bibliotekę, której nikt nie odwiedza. Jednak nikt nie wyobraża sobie tu zamieszkania na stałe, a Ordos jest gigantycznym sejfem, który skrywa w swoich pustych murach fortunę - szkoda, że to opuszczone miasto.

Opuszczone miejsca w Polsce: miasto Kłomino

Armia Czerwona tworzyła w Polsce liczne garnizony. Największe z czasem stały się zupełnie oddzielnymi enklawami z własnymi drogami, budynkami – stały się małymi miasteczkami, które 26 października 1991 roku całkowicie opustoszały (podpisanie między władzami Polski i Rosji umowy o wycofaniu wojsk radzieckich z terenów polskich). Prawie wszystkie opuszczone miasta zostały po pewnym czasie zasiedlone przez Polaków, którzy tknęli w miasteczka drugie życie. Jedno miasteczko do dziś jest opuszcznym miejscem.  To Kłomino. W 1992 roku mieszkało tu aż 2 tys. osób dziś nie ma nikogo. Nikt nie wie dlaczego to jedyne miasto nie odzyskało statusu polskiego miasta i nie zostało zasiedlone. Dzisiaj już się tego nie zmieni. Opuszczone budynki popadły w ruinę, a gruz wykorzystywany jest do budowy okolicznych dróg.

Opuszczone miejsca: Hashima - Wyspa Okręt

Opuszczona wyspa japońska jest przerażająca zarówno za dnia, jak i nocą. Opuszczona wyspa w latach swojej świetności (1887-1974) pełniła rolę ośrodka wydobycia węgla. Powstały tam liczne budynki przemysłowe, ale także mieszkalne i gospodarcze, dziś to opuszczone miasto. Po zamknięciu kopalń ludzie przesiedlili się i wszystko z czasem popadło w ruinę. Zrujnowane, opuszczone budyki straszą swoim wyglądem każdego kto mija Wyspę – Okręt. Pojawiają się opinie, że opuszczona wyspa to wizja post – apokaliptycznego świata. Obecnie opuszczona wyspa - duch przyciąga szukających wrażeń i lubiących adrenalinę turystów.

Opuszczone miejsca: Kozubnik - zapomniany kurort

Okolice Bielska-Białej, wieś Porąbki, a w niej mała przystawka – opuszczone miejsce Kozubnik. Okres PRL był dla tego miejsca czasem ogromnego rozkwitu. Aż w końcu powstał tu supernowoczesny i nieprawdopodobnie rozbudowany ośrodek wypoczynkowy Kozubnik. Zmiana ustroju i koniec PRL-u wiązała się z nowymi zasadami zarządzania hotelami w Polsce, a to przepowiedziało koniec Kozubnika. Opuszczony kurort został wykupiony przez amerykańska firmę, która doprowadziła do ogromnego zadłużenia tego miejsca. Próbowano reanimować ośrodek organizując tu w latach 90. kolonie, jednak po tej próbie reanimacji nastąpił zgon – ośrodek stał się opuszczonym miejscem i popadł w ruinę. Ostatnio pojawił się kolejny plan ratunkowy dla tego miejsca – rewitalizacja, która może rozpocząć się już w 2013 roku. Czy to opuszczone miejsce doczeka się wskrzeszenia?

>> Dowiedz się więcej o historii Kozubnika! 

Opuszczone miasta: Wittenoom - australijskie miasto nie istnieje

Azbest niebieski – to przyczyna zarówno potęgi, jak i późniejszej klęski miasteczka Wittenoon. Odkryty tu w latach 30. XX wieku azbest, pozwolił w latach 50. - 60. miasteczku, stać się głównym dostawcą tego surowca. Jednak sława Wittenoon nie potrwała długo. W 1986 roku z powodu chorób wywołanych wdychaniem azbestu zmarło co najmniej 85 osób. Jednak ofiar może być znacznie więcej, gdyż azbest zabija powoli. W 1996 roku zamknięto największą kopalnie, a wydobycie azbestu przestało się opłacać. Kiedy w latach 70 tych potwierdziły się informacje o niebezpieczeństwie azbestu, ludzi zaczęto wysiedlać, a miasto pozostało opustoszałe. Dziś wiadomo, że azbest niebieski to jedna z najbardziej szkodliwych, rakotwórczych i mutagennych substancji i jako pierwszy został oficjalnie i całkowicie wycofany z użytkowania.

Opuszczone miasta: Kayaköy – tureckie miasteczko

Miasto opustoszało z powodu polityki. W końcówce lat 80 tych XIX wieku miasto zamieszkiwało 2000 greckich katolików. Jednak koniec wojny turecko – greckiej skutkował podpisaniem w 1923 roku porozumienia o wymianie ludności. Grecy opuścili teren Turcji – miasto opustoszało. Dodatkowo w 1957 roku rejon nawidziiło trzęsienie ziemi powodujące liczne uszkodzenia istniejących budynków. Dzisiaj istnieje tu „muzeum pod gołym niebem” i jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną jednak na stałe nikt tu nie miaszka.

Opuszczone miasta: Kijŏng-dong – Korea Północna

Miasteczko nie przeznaczone do mieszkania. Zabawne? To pomysł powstały w czasie konfliktu między dwoma krajami. Nie jest to miasto wyludnione, bo nikt tu nigdy nie mieszkał! Kijŏng-dong miało być swoistym punktem propagandowym. Apele, komunikaty, audycje patriotyczne były tu nadawane całą dobę. Wszystko adresowane było do braci zza granicy, a na celu miało przekonanie do przejścia na północną stronę. Największym absurdem jest zapalanie i gaszenie świateł przez żołnierzy KRLD aby stwarzać w domach pozory normalnego życia.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pit1233 / Wikimedia Commons, Five Years / Wikimedia Commons, Darwinek / Wikimedia Commons, Jpbarrass / Wikimedia Commons, Edward N. Johnson / Wikimedis Commons, Chrochody/Wikimedia, Misagi / Wikimedia Commons, Jordy Theiller / Wikimedia Commons, Kok Long Yeo / Wikimedia Commons, © 2009 R. J. Dent / Wikimedia Commons, Timm Suess / Wikimedia Commons, Justin Stahlman / Wikimedia Commons, Synek / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.05.2013 11:59

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!