Przykłady chińskiego designu, budownictwa, jakie tu prezentujemy nie są typową listą rankigngową. Jest to 10 najlepszych projektowanych lub zrealizaowanych założeń. Ułożenie listy rankingowej pozostawiamy Wam. Głosujcie, oglądajcie i komentujcie, a już niedługo zaprezentujemy Wam zwycięzce rankingu!
Main Expo Pavilion wraz z integralnie zaprojektowanym otoczeniem. Projekt pawilonu to dzieło architektów z biura UNStudio. Architektem otoczenia jest !Melk Landscape Architecture. Pawilon został zaprojektowany specjalnie na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze 2014, trwające od kwietnia do października w Qingdao, wschodniej prowincji Chin. Przewiduje się, że pawilony odwiedzi 15 milionów międzynarodowych gości!. Targi odbęda się pod hasłem „ przejdźmy przez życie w zgodnie z naturą”. Całe założenie to powierzchnia 28 tys. m2, na której znajda się trzy nowoczesne, tematyczne pawilony: roślin, centrum ogrodnicze, pawilon poświęcony tematyce hodowli roślin. Projekt tego założenia miał na celu połączenie nauki i nowoczesności z naturą. Inspiracją dla projektantów stały się osiągnięcia naukowe. Architekci chcieli przekazać podstawowe zasady panujące w świecie natury przez architektoniczny detal.
Oct Design Muzeum zostało zaprojektowane przez Studio Pei – Zhu. Muzeum zlokalizowane jest w Shenzhen. Inspiracją do powstania takiego prostego, ale intrygujacego założenia była lokalizacja miejsca. Muzeum zostało wybudowane w sąsiedztwie zatoki. Dodatkowo wpływ na kształt i wygląd bryły miała potrzeba zlokalizowania tu miejsca na prezentowanie wystaw designu i wzornictwa. Celem stało się stworzenie przestrzeni surrealistycznej, którą "da się poczuć i dotknąć". Wnętrze jest w całości białe, nie ma żadnego kąta, wszystko jest obłe. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nie posiada głębi i nie rzuca cieni. Pomysłowe? Sami oceńce.
Yellow River Art Centre zaprojektowane przez WAA (We Architech Anonymous). Centrum Sztuki zlokalizowane w mieście Yinchuan to pierwszy projekt, który będzie realizowany w ramach budowy nowej dzielnicy sztuki. Nazwa centrum wzięła się od Yellow River, w okolicach której zlokalizowane będzie Centrum Sztuki i która to jest uważana za kolebkę chińskiej cywilizacji. Wygląd budynku przypomina spiętrzające się warstwy ziemi, które są kształtowane przez nurt rzeki. Założeniem projektantów stało się nawiązanie do zmienności i niepewności, jakie niosą za sobą rzeki.
Most – brama ma być zrealizowany w nowej dzielnicy biznesu Shizimen w Zhuhai. Projekt jest dziełem biur: 10 design oraz Buro Happold. Architekci zostali zwycięzcami konkursu, którego celem było stworzenie mostu, będącego bramą wprowadzającą nas w świat południowych Chin. To właśnie tu planowana jest budowa nowoczesnego centrum handlowego i stworzenie dzielnicy biznesu. Projekt miał na celu uchwycić dynamikę i wykorzystać dogodne położenie w delcie rzeki.
>> Dowiedz się wiecej o projekcie mostu - bramy!
Flip City to pomysł biura PinkCloud.dk. Projekt wygrał konkurs zakładający postanie projektu na „ponowe przemyślenie urbanistyki Szanghaju”. Projekt ma na celu stworznenie Sznghaju, który stanie się wzorem dla rozwoju innych miast. Architekci odwrócili poziomą panoramę miasta do pionu. Dzięki takiemu zabiegowi zagspodarowanie miasta, widoczne kiedyś tylko z lotu ptaka, teraz jest widoczne także z poziomu wzroku człowieka. Pozwoli to wypełnić pustki urbanistyczne, jakie są zmorą miasta.
Guangzhou Daily Group Culture Centre to propozycja od grupy projektowej IAPA. Kompleks niwersalnych budyków wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszy design. Centrum zakłada budowę biur, pawilonów wystawowych, centrum usługowego, hotelu oraz miejsca kultury. To wszystko tworzy żywe założenie o unikalnym wyglądzie i konkekście.
Masterplan dla Honghe powstał na zlecenie Golden Harbor Group. Projekt ma na celu pomóc w rozwoju obszaru miasta Shenzhen. Ma posytywnie wpłynąć na renowacje i modernizacje miasta. Doświadczona grupa AECOM stworzyła projekt założenia ekologicznego: oszczędność energii i ochrona środowiska przede wszystkim. Projekt zakłada stworzenie wysokiej klasy hoteli, biurowców i centrum handlowego. Znajdą się tu również założenia mieszkaniowe i elementy uzupełniające krajobraz, a wszystko na najwyższym poziomie architektonicznym.
S. Deer Corporate Headquarters od biura Prechteck. Architekci stworzyli centrum mody i designu w dwóch przeróconych i lekko zdeformowanych szścianach. Projektanci chcieli pokazać, że moda to nie tylko ubrania – to styl życia. Postanowili postawić na nowoczesny design i wielofunkcyjność założenia.
CTF Tianjin Tower – projekt wieżowca, który przełamie ziemie – tak swój projekt opisują architekci z grupy projektowej SOM. Wiezowiec ma osiągnąć wysokość 530 metrów. W jego wnętrzu zaprojektowano 300 apartamentów i 350 pokoi oraz 5 gwiazdkowy hotel umieszczony na najwyższych kondygnacjach budynku.
Przeczytaj także:

-
Projekt szkoły podstawowej połączonej z obiektem sportowym w chińskiej prowincji Zhejiang to odpowiedź na problem niedoboru gruntów w tej części miasta. Bryła i plan szkoły zaprojektowane zostały w formie owalu. Dlaczego? Otóż podyktowane zostało to kształtem boiska, które znalazło się... na dachu! W efekcie architekci z biura architektonicznego LYCS z Hong Kongu uzyskali nie tylko ciekawą architekturę współczesną ale również sporą ilość miejsca więcej
-
Architektura. W chińskim mieście Wuhan niedawno zakończyła się realizacja luksusowej galerii handlowej. Jej wnętrze zaprojektowano zgodnie z zasadami synergii - współdziałania różnych czynników. Projekt obiektu wybrano w drodze konkursu, który zwyciężyła pracownia UNStudio. W nowej galerii handlowej znajdują się sklepy luksusowych marek, światowej klasy butiki, kawiarnie, restauracje oraz kino. więcej
-
Prezentujemy 10 wybranych przez nas budynków sadów na świecie. Niektóre są już zrealizowane inne w fazie projektu, ale wszystkie ciekawe architektonicznie. więcej
-
W październiku 2012 odbył się coroczny Festiwal Światowej Architektury. Architekci z całego świata konkurowali w takich dziedzinach projektowych, jak: edukacja, kultura, detal, czy transport. Prezentujemy dwa zwycięskie projekty, które według nas robią wrażenie na odbiorcy. Wam też się podobają? więcej

- ARCHITEKTURA: Szkoła podstawowa i obiekt sportowy w jednym - bieżnia na dachu architektury współczesnej w Chinach
- ARCHITEKTURA: Architektura na świecie. Chiny - galeria handlowa z dobrą energią!
- TOP 10 ARCHIRAMY: Budynki sądów na świecie. TOP 10 Archiramy!
- ARCHITEKTURA: World Architecture Festival 2012. Najlepsze budynki roku 2012
- ARCHITEKTURA: NOWOCZESNA ARCHITEKTURA. Najlepsza architektura świata!