archirama.pl

Ranking TOP 10 najlepszej architektury w Chinach!

Chiny od dawna są potęgą w architekturze, nowoczesnych rozwiązaniach i w tworzeniu niesamowitego designu. Wielu architektów inpiruje się właśnie architekturą prosto z Chin. Prezentujemy ranking najlepszych założeń i projektów architektonicznych powstałych lub tych, które dopiero powstaną w Chninach. Oceńcie, który projekt jest najlepszy ! A może chcecie właśnie takiej architektury w Polsce?

Takie nowatorskie rozwiązanie na pewno zaintryguje każdego

Takie nowatorskie rozwiązanie na pewno zaintryguje każdego

Fot: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud

Przykłady chińskiego designu, budownictwa, jakie tu prezentujemy nie są typową listą rankigngową. Jest to 10 najlepszych projektowanych lub zrealizaowanych założeń. Ułożenie listy rankingowej pozostawiamy Wam. Głosujcie, oglądajcie i komentujcie, a już niedługo zaprezentujemy Wam zwycięzce rankingu!

Main Expo Pavilion wraz z integralnie zaprojektowanym otoczeniem. Projekt pawilonu to dzieło architektów z biura UNStudio. Architektem otoczenia jest !Melk Landscape Architecture. Pawilon został zaprojektowany specjalnie na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze 2014, trwające od kwietnia do października w Qingdao, wschodniej prowincji Chin. Przewiduje się, że pawilony odwiedzi 15 milionów międzynarodowych gości!. Targi odbęda się pod hasłem „ przejdźmy przez życie w zgodnie z naturą”. Całe założenie to powierzchnia 28 tys. m2, na której znajda się trzy nowoczesne, tematyczne pawilony: roślin, centrum ogrodnicze, pawilon poświęcony tematyce hodowli roślin. Projekt tego założenia miał na celu połączenie nauki i nowoczesności z naturą. Inspiracją dla projektantów stały się osiągnięcia naukowe. Architekci chcieli przekazać podstawowe zasady panujące w świecie natury przez architektoniczny detal.

Oct Design Muzeum zostało zaprojektowane przez Studio Pei – Zhu. Muzeum zlokalizowane jest w Shenzhen. Inspiracją do powstania takiego prostego, ale intrygujacego założenia była lokalizacja miejsca. Muzeum zostało wybudowane w sąsiedztwie zatoki. Dodatkowo wpływ na kształt i wygląd bryły miała potrzeba zlokalizowania tu miejsca na prezentowanie wystaw designu i wzornictwa. Celem stało się stworzenie przestrzeni surrealistycznej, którą "da się poczuć i dotknąć". Wnętrze jest w całości białe, nie ma żadnego kąta, wszystko jest obłe. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nie posiada głębi i nie rzuca cieni. Pomysłowe? Sami oceńce.

Yellow River Art Centre zaprojektowane przez WAA (We Architech Anonymous). Centrum Sztuki zlokalizowane w mieście Yinchuan to pierwszy projekt, który będzie realizowany w ramach budowy nowej dzielnicy sztuki. Nazwa centrum wzięła się od Yellow River, w okolicach której zlokalizowane będzie Centrum Sztuki i która to jest uważana za kolebkę chińskiej cywilizacji. Wygląd budynku przypomina spiętrzające się warstwy ziemi, które są kształtowane przez nurt rzeki. Założeniem projektantów stało się nawiązanie do zmienności i niepewności, jakie niosą za sobą rzeki.

Most – brama ma być zrealizowany w nowej dzielnicy biznesu Shizimen w Zhuhai. Projekt jest dziełem biur: 10 design oraz Buro Happold. Architekci zostali zwycięzcami konkursu, którego celem było stworzenie mostu, będącego bramą wprowadzającą nas w świat południowych Chin. To właśnie tu planowana jest budowa nowoczesnego centrum handlowego i stworzenie dzielnicy biznesu. Projekt miał na celu uchwycić dynamikę i wykorzystać dogodne położenie w delcie rzeki.

>> Dowiedz się wiecej o projekcie mostu - bramy!

Flip City to pomysł biura PinkCloud.dk. Projekt wygrał konkurs zakładający postanie projektu na „ponowe przemyślenie urbanistyki Szanghaju”. Projekt ma na celu stworznenie Sznghaju, który stanie się wzorem dla rozwoju innych miast. Architekci odwrócili poziomą panoramę miasta do pionu. Dzięki takiemu zabiegowi zagspodarowanie miasta, widoczne kiedyś tylko z lotu ptaka, teraz jest widoczne także z poziomu wzroku człowieka. Pozwoli to wypełnić pustki urbanistyczne, jakie są zmorą miasta.

Guangzhou Daily Group Culture Centre to propozycja od grupy projektowej IAPA. Kompleks niwersalnych budyków wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszy design. Centrum zakłada budowę biur, pawilonów wystawowych, centrum usługowego, hotelu oraz miejsca kultury. To wszystko tworzy żywe założenie o unikalnym wyglądzie i konkekście.

Masterplan dla Honghe powstał na zlecenie Golden Harbor Group. Projekt ma na celu pomóc w rozwoju obszaru miasta Shenzhen. Ma posytywnie wpłynąć na renowacje i modernizacje miasta. Doświadczona grupa AECOM stworzyła projekt założenia ekologicznego: oszczędność energii i ochrona środowiska przede wszystkim. Projekt zakłada stworzenie wysokiej klasy hoteli, biurowców i centrum handlowego. Znajdą się tu również założenia mieszkaniowe i elementy uzupełniające krajobraz, a wszystko na najwyższym poziomie architektonicznym.

S. Deer Corporate Headquarters od biura Prechteck. Architekci stworzyli centrum mody i designu w dwóch przeróconych i lekko zdeformowanych szścianach. Projektanci chcieli pokazać, że moda to nie tylko ubrania – to styl życia. Postanowili postawić na nowoczesny design i wielofunkcyjność założenia.

CTF Tianjin Tower – projekt wieżowca, który przełamie ziemie – tak swój projekt opisują architekci z grupy projektowej SOM. Wiezowiec ma osiągnąć wysokość 530 metrów. W jego wnętrzu zaprojektowano 300 apartamentów i 350 pokoi oraz 5 gwiazdkowy hotel umieszczony na najwyższych kondygnacjach budynku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud
Data publikacji: 3.07.2012 12:04

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!