Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Szopki i współczesny design. Nowe projekty

  • Komentarze

Szopki, designer i minimalizm

Sebastian Bergne, szopka bożonarodzeniowa. Zapakowany w pudełko zestaw klocków - postadci można kupić na stronie projektanta www.sebastianbergne.com za ok. 85 funtów 

Fot: Sebastian Bergne

Szopka w wersji „zrób to sam”. Tradycja czy współczesny design? Do małego mieszkania i na wielki stół. 7 szopek – GALERIA

Szopki bożonarodzeniowe powstają na całym świecie, ale każdy wie, gdzie są najpiękniejsze. To znaczy – każdy mieszkaniec Krakowa może potwierdzić, że można je znaleźć pod Wawelem, w Neapolu z dumą wskazuje się na efektowne presepio, własne typy mają Bawarczycy i mieszkańcy Barcelony.

Ale szopka nie musi być przecież wyglądać jak w XIX wieku. Współczesny design bez kłopotu godzi się z tradycją. Niedawno pokazywaliśmy łatwo do zrobienia szopkę z pudełek od zapałek.
Jeszcze łatwiejsza jest delikatna papierowa szopka od toprojekt.pl. Agnieszka Brzezińska i Karolina Majewska zaprojektowały składaną konstrukcję z pojedynczego arkusza papieru. Po złożeniu może być wysłana w kopercie jak pocztówka, rozłożona ozdobi stół – i zmieści się nawet w bardzo małym mieszkaniu. Każda szopka może wyglądać inaczej, biały papier nadaje się do pomalowania czy obklejenia.

Minimalizm kontra psychodela

Emilie Voirin zaproponowała znacznie bardziej radykalny współczesny design. Wszystkie postaci tradycyjnie występujące w szopce zostały w jej pracy zredukowane do prostopadłościanów z bukowego drewna. Bryły różnią się tylko napisem, nadającym im „tożsamość”. Sebastian Bernage idzie jeszcze dalej i rezygnuje z podpisów; poszczególne postaci identyfikuje tylko kolor.
Jeśli taka surowość nie pasuje do świąt, może lepszy będzie projekt House Industries? Psaychodeliczne wzory, żywe kolory i skojarzenie ze sztuką ikony.

A może tradycyjna szopka krakowska?

Najsłynniejsze polskie szopki powstają w Krakowie. Wzorowane na zabytkowej architekturze Krakowa, fantastycznie zdobione, ozdabiają każdą książkę o polskiej sztuce ludowej. Są bardzo pracochłonne, ale w końcu do ich budowy nie trzeba uprawnień architekta – każdy może spróbować.  
Na zakończenie jeszcze włoska szopka z Sycylii, w wersji „de luxe”, z koralowca i złoconego brązu.  

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.