archirama.pl

TOP 10 ujęć unikalnej architektury współczesnej domu nad morzem w Nowej Zelandii

Zastanawialiście się jak bardzo różni się architektura wnętrz domów w Europie od tych, które powstają na drugim końcu świata, np. w Nowej Zelandii? Sprawdźcie sami. Przedstawiamy TOP 10 ujęć domu nad morzem, który wybudowano gdzieś na krańcu egzotycznego lasu, wśród pięknych drzew pohutukawa...

Dom nad morzem w Nowej Zelandii

Dom nad morzem w Nowej Zelandii

Fot: Patrick Reynolds

Trochę inna bryła domu nad morzem

Im dalej od Europy, tym większe różnice kulturowe. Dotyczy to głównie mentalności, przyzwyczajeń, religii, jedzenia czy norm społecznych. Ale czy na odległej wyspie współczesna architektura i architektura wnętrz różni się od europejskiej?

Nowozelandzka pracownia Herbst Architects stworzyła dom nad morzem tasmańskim. Działka, na której powstał dom była ogromnym wyzwaniem dla architektów, ponieważ pokryta była w 90% ogromnymi drzewami pohutukawa. Drzewa znajdują się tam, ponieważ działka jest na granicy lasu i plaży. Niestety aby budynek mógł zaistnieć, konieczne było ścięcie kilku drzew.

Architekci podzielili luźno funkcje na prywatne i publiczne i osadzili je w odpowiednich miejscach na planie nowego obiektu.  Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskali formę bryły budynku. Funkcje prywatne - sypialnie i garaż mieszczą się w ciemnej części bryły budynku. Elewacja tej części powstała ze świeżo wyciętych drzew, które zostały stąd usunięte. Można więc stwierdzić, że wycięte drzewa nie umarły do końca. W nawiązaniu do struktury kory, drzewa zostały pocięte na drobne deseczki i ułożone na elewacji nierównomiernie. Ta cześć budynku wygląda jak ścięty pień olbrzymiego, kwadratowego drzewa.

Architektura jak drzewo

Konstrukcja dachu pozostałej części budynku, która zadasza również taras, złożona jest z elementów przypominających korony drzew. Światło słoneczne przebijające się przez te elementy rozprasza się podobnie, jak w przypadku drzew. To było również świadomym nawiązaniem do lesnego otoczenia. Wysokość pomieszczenia w przestrzeni otwartej, na którą składa się salon, kuchnia  i jadalnia także zainspirowana została drzewami. Jest to wysokość niemal dwóch kondygnacji. Przeszklone części sufitu pozwalają na wizualny odbiór z wnętrza nie tylko pni, ale również  koron drzew. Cały dom jest w dużej części przeszklony, co kadruje widok na piękne, stare puhutukawy.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Patrick Reynolds
Data publikacji: 10.07.2014 13:24

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!