Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Trzy najlepsze wieżowce na świecie 2015

  • Komentarze

Wieżowce zaprojektowane przez Zahę Hadid uznane za najlepsze

Wangjing SOHO projektu Zahy Hadid zdobył nagrodę jako najlepszy wieżowiec 2015 roku

Fot: Bangabandhu, Wikimedia Commons

Wieżowcem roku po raz pierwszy został drapacz chmur z Chin. Główną nagrodę w konkursie Emporis Skyscraper Award 2015 zdobył kompleks Wangjing SOHO w Pekinie z pracowni Zahy Hadid

300 najlepszych brył

W tegorocznej, piętnastej edycji konkursu Emporis Skyscraper Award jurorzy oceniali przeszło 300 wieżowców, oddanych do użytku na świecie w 2014 roku. Do udziału w konkursie architektonicznym zakawlifikowane zostały budynki o wysokości przynajmniej 100 metrów. Wśród nich za najlepszy uznany został Wangjing SOHO, kompleks trzech wieżowców w Pekinie.

Zaha Hadid zbiera nagrody

Nagrodzony projekt powstał w pracowni projektowej stararchitektki Zahy Hadid. Podobnie jak w przypadku wielu innych realizacji pracowni nawet nie próbuje nawiązywać do sąsiedniej zabudowy. Obłe bryły dominują, przypominając ukształowane przez wiatr ostańce, żagle albo papierowe lampiony – zależnie od fantazji obserwatora i tła kulturowego. Pan Shiyi,   przedstawiciela inwestora, członek zarządu SOHO China, czyli inwestora obiektu, porównywał w jednym z wywiadów wieże do karpi, chińskich symboli szczęścia i dobrobytu.

  • 1
  • 2
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.