archirama.pl

Trzy najlepsze wieżowce na świecie 2015

Wieżowcem roku po raz pierwszy został drapacz chmur z Chin. Główną nagrodę w konkursie Emporis Skyscraper Award 2015 zdobył kompleks Wangjing SOHO w Pekinie z pracowni Zahy Hadid

Wieżowce zaprojektowane przez Zahę Hadid uznane za najlepsze

Wangjing SOHO projektu Zahy Hadid zdobył nagrodę jako najlepszy wieżowiec 2015 roku

Fot: Bangabandhu, Wikimedia Commons

300 najlepszych brył

W tegorocznej, piętnastej edycji konkursu Emporis Skyscraper Award jurorzy oceniali przeszło 300 wieżowców, oddanych do użytku na świecie w 2014 roku. Do udziału w konkursie architektonicznym zakawlifikowane zostały budynki o wysokości przynajmniej 100 metrów. Wśród nich za najlepszy uznany został Wangjing SOHO, kompleks trzech wieżowców w Pekinie.

Zaha Hadid zbiera nagrody

Nagrodzony projekt powstał w pracowni projektowej stararchitektki Zahy Hadid. Podobnie jak w przypadku wielu innych realizacji pracowni nawet nie próbuje nawiązywać do sąsiedniej zabudowy. Obłe bryły dominują, przypominając ukształowane przez wiatr ostańce, żagle albo papierowe lampiony – zależnie od fantazji obserwatora i tła kulturowego. Pan Shiyi,   przedstawiciela inwestora, członek zarządu SOHO China, czyli inwestora obiektu, porównywał w jednym z wywiadów wieże do karpi, chińskich symboli szczęścia i dobrobytu.

Zielone ściany w Mediolanie

Miejsce drugie zajął włoski Bosco Verticale, którego nazwa oznacza dosłownie Pionowy Las. Dwie wieże w Mediolanie rzeczywiście są bardziej zielone niż niejeden zagajnik. Na ich elewacjach zasadzono ok. 900 drzew różnych odmian, a ponadto bylinami i ziołami. Takie zielone ściany mają oczyszczać powietrze miasta, ograniczać hałas i wahania temperatury. Wątpliwości budzi trwałość rozwiązania, nie wszyscy najemcy muszą być przecież zapalonymi ogrodnikami. Inwestor zapewnia jednak, że zarządzanie całym systemem utrzymującym zieleń w dobrym stanie będzie scentralizowane i powierzone specjalistom. Kompleks Bosco Verticale otrzymał już cały szereg nagród, w tym przyznawaną co dwa lata  International Highrise Award.

Biurowiec w Paryżu

W paryskiej dzielnicy La Défense znajduje się trzeci wyróżniony przez jury wieżowiec, Tour D2. Bryła ma 171 metrów wysokości, elewację pokrywa metalowa sieć, która ponad dachem formuje ażurową wieżę. Pod tym delikatnym sklepieniem założony został mały park z pełnowymiarowymi, liczącymi kilkadziesiąt lat drzewami. Przestrzeń urządzono w stylu japońskich ogrodów zen. Szklane ekrany chronią rośliny przed wiejącym na wysokosci niemal 200 metrów porywistym wiatrem.

Zielone ściany, interesujący projekt czy nietypowe rozwiązania inżynieryjne  dają większą szansę na nagrodę w konkursie, niż sama skala inwestycji. Do finałowej dziesiątki przeszły trzy spośród liczących przeszło 300 metrów obiektów. Żaden z nich nie zajął jednak miejsca w górnej trójce.
Więcej informacji www.emporis.com

Autor: KZ
Zdjęcia: Bangabandhu, Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.10.2015 15:39

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!