archirama.pl

Winerberger Brick Award 2014: 7 najlepszych brył z cegły

Laureat Nagrody Pritzkera, Wang Shu, Ewa Kuryłowicz i inni jurorzy Wienerberger Brick Award wybrali najlepsze bryły budynków z cegły i innych ceramicznych materiałów

Wienerberger Brick Award 2014. najlepsze bryły z cegły

Wienerberger Brick Award 2014. House for All Seasons/ Dom na wszystkie pory roku w chińskiej wiosce Shijia zaprojektowany został przez Johna Lin

Fot: materiały prasowe Wienerberger Brick Award 2014

Współczesna architektura z tradycyjnych materiałów

Firma Wienerberger, znana jako największy producent cegieł ceramicznych na świecie, od kilku lat nagradza najciekawsze realizacje architektoniczne na świecie. Oczywiście, na nagrody mogą liczyć tylko bryły wykonane z cegły, albo innych materiałów ceramicznych. W 2014 roku nagroda Wienerberger Brick Award przyznana została już po raz szósty. Na gali w Wiedniu 8 maja 2014 ogłoszone zostały nazwiska architektów, którzy w najbardziej interesujący sposób wykorzystali w swoich projektach materiały ceramiczne.

W kategorii Dom jednorodzinny zwyciężył John Lin z University of Hong Kong. Nagrodzona bryła to dość niesamowity dom ukryty w polu kukurydzy, House for All Seasons

W kategorii budynek użyteczności publicznej zwyciężyła pracownia LRO Lederer Ragnarsdóttir Oei GmbH & Co.KG ze swoim projektem Ravensburg Art Museum.





W kategorii modernizacja budynku użyteczności publicznej główną nagrodę zdobyli architekci z 51N4E, autorzy Buda Art Centre.



W kategorii budynek w zabudowie uzupełniającej zwyciężyła hiszpańska pracownia architektoniczna Architects Sol89 za Cooking School in Ancient Slaughterhouse.


Grand Prix konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award, a zarazem nagrodę w kategorii Specjalne zastosowanie cegły zdobyli projektanci z  Boonserm Premthada / Bangkok Project Studio i ich projekt Kantana Film and Animation Institute. Więcej o tym projekcie >>


Dwie nagrody specjalne Wienerberger Brick Award 2014 otrzymały pracownie:
K2S Architects ltd za Paasitorni Hotel & Conference Centre Special Prize Winner

oraz Rusan arhitektura za Lumenart – House of Light w Chorwacji.



Wśród 50 finalistów Wienerberger Brick Award 2014 znalazły się dwa budynki z Polski, apartamentowiec we Wrocławiu (Biuro Projektów Lewicki Łatak) i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (rewitalizacja, AiR Jurkowscy – Architekci). Te dwie bryły w 2013 roku zwyciężyły w polskiej edycji konkursu architektonicznego. Projekty będą zaprezentowane w albumie Brick'14.
Najlepsze ceglane bryły z lat 2011 – 2012 wybierały gwiazdy współczesnej architektury. W gronie jurorów znalazł się laureat nagrody Pritzkera Wang Shu, zwycięzcę Brick Award 2012, Pavol Paoák, Vera Yanovshtchinsky a także Ewa Kuryłowicz,. profesor Politechniki Warszawskiej oraz wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz & Associates.








Zdjęcia: materiały prasowe Wienerberger Brick Award 2014
Data publikacji: 9.05.2014 14:23

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!