Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

50 domów z prefabrykatów

  • Komentarze

Prefab architecture. Współczesna architektura z prefabrykatów

Prefab architecture, album wydany nakładem wydawnictwa Könemann GmbH. Projekt okładki: LOFT publications, Hiszpania 

Fot: materiały prasowe www.jacobsony.pl

Małe, tanie domy, luksusowe wille, domy na wodzie – wszystkie można zbudować z prefabrykatów, przekonują autorzy albumu Prefab Architecture

Budynki z prefabrykatów

Z hasłem „prefabrykaty w budownictwie” kojarzą się bloki z wielkiej płyty, osiedla jednakowych budynków, zwykle nie najlepszej jakości. Tyle, że to stereotypowe skojarzenie jest już od dawna nieaktualne. Rzeczywiście, prefabfrykacja umożliwiła budowę wielkich osiedli lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Budynki miały być tanie, budowa krótka. Oszczędność czasu i materiałów, lepsza jakość zestandaryzowanych elementów, prostota montazu to niektóre z zalet budowania z prefabrykatów. Cóż z tego, kiedy mieszkańcy narzekają na anonimowość blokowisk? To po części wina modernistów, wierzących, że każdy ma podobne potrzeby. Ważniejsza była jednak ekonomia i ciecie kosztów. Monotonia form wynikała z ograniczonego zestawu elementów, które mieli do dyspozycji budowniczowie. Współcześnie sytuacja wygląda inaczej. Z prefabrykowanych elementów można złożyć niemal dowolną bryłę, a liczba systemów, wariantów i możliwości daje morze możliwości.

Mały dom, willa, kontener...

Album Prefab Architecture udowadnia, jak różnorodne są współczesne domy z prefabrykatów. Autorzy książki wybrali przeszło 50 obiektów, które łączy technologia budowy. A dzieli je sporo. Są wśród nich budynki – instalacje artystyczne, małe domy użytkowe, ekstrawaganckie rezydencje, a także prototypy alternatywnych budynków mieszkalnych.
Efektownie wygląda pierwsza grupa. Znalazł się w niej np. Dom-plecak (Rucksack House, projekt Stefan Eberstadt), zawieszany na elewacji na linach; pusty prostopadłościan wielkiego „żywopłotu” (Hedge Building, Atelier Kempe Thill Architects and Planners), czyli pokrytej pnączami monolitycznej bryły pawilonu; przeszklona kostka Magic Box (projekt: Jun Ueno).
Bardziej interesujące mogą się jednak okazać małe domy, rzeczywiście służące jako miejsce do życia i niezwykle różnorodne. Quick House (projekt: Adam Kalkin) zbudowany został z kontenerów wyposażonych w niezbędne instalacje, panoramiczne okna i izolacje. Infiniski Manifesto House (projekt: James&Mau) również zbudowany został na szkielecie z kontenerów, ale industrialny wygląd został zamaskowany deskowaniem. W zestawie jest też dom pływający, mieszkanie w kolebkowym hangarze, mały dom pasywny, pustelnie na odludziu i inne.
Jednym z największych obiektów wybranych przez autorów książki jest modułowy akademik w Amsterdamie zaprojektowany przez HVDN Architecten. Elewacja budynku podzielona jest równą siatką na kwadraty, ale dzięki przemyślanemu układowi okien – poziome i pionowe prostokąty, kilka wariantów podziałów – projektanci uniknęli wrażenia powtarzalności. Ze stosunkowo niewielu elementów udało im się złożyć efektowny budynek dla 1000 studentów.


O współczesnej architekturze

Książka ukazała się w serii wydawnictwa Könemann GmbH poświęconej współczesnej architekturze. Tomy wyróżniają się niewielkim jak na ten rodzaj publikacji formatem (180x180 mm), zostały zaprojektowane jako podręczne kompendium. Zobacz także: Małe domy, mały album, czyli małe jest piękne >>

Prefab Architecture
Wydawnictwo Könemann GmbH
504 strony
ok. 500 fotografii
wymiary: 180x180 mm
okładka twarda
Język wydania: angielski, niemiecki, francuski, holederski, włoski, hiszpański
Rok wydania: 2015
Książkę do recenzji udostępnił polski dystrybutor, firma Jacobsony

Poniżej 10 spośród obiektów opisanych w albumie.


przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe www.jacobsony.pl
Data publikacji: 5.09.2016 12:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.