Wideo i foto
WIDEO I FOTO

5 zasad nowoczesnej architektury na przykładzie ikonicznej willi Le Corbusiera

  • Komentarze

Nowoczesna architektura, Villa Savoye, Le Corbusier
Fot: Vimeo

Willa Savoye we Francji to jeden z ikonicznych przykładów nowoczesnej architektury. Le Corbusier, jeden z najważniejszych twórców architektury XX wieku, zaprojektował ją według 5 zasad, które poznasz oglądając ten film

Jak rozpoznać dzieło nowoczesnej architektury? Dowiesz się oglądając film poświęcony Villi Savoye w Poissy we Francji, zbudowanej w latach 1928-1931. Ten krótki dokument pokazuje 5 zasad, zgodnie z którymi zaprojektowano jeden z ikonicznych przykładów architektury XX wieku. Reguły te można odnaleźć nie tylko w realizacjach Le Corbusiera, lecz również w wielu innych budynkach wzniesionych w miastach od Los Angeles, przez Paryż, Berlin, aż po Warszawę.

Pięć zasad nowoczesnej architektury według Le Corbusiera to:

-uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach zwanych pilotis

-wolny plan

-wolna fasada (niezależna od konstrukcji budynku)

-wstęgowe okna

-płaski dach lub ogród na dachu

przeczytaj rowniez
Autor: red.
Zdjęcia: Vimeo
Data publikacji: 29.07.2014 15:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.