archirama.pl

5 zasad nowoczesnej architektury na przykładzie ikonicznej willi Le Corbusiera

Willa Savoye we Francji to jeden z ikonicznych przykładów nowoczesnej architektury. Le Corbusier, jeden z najważniejszych twórców architektury XX wieku, zaprojektował ją według 5 zasad, które poznasz oglądając ten film

Nowoczesna architektura, Villa Savoye, Le Corbusier
Fot: Vimeo

Jak rozpoznać dzieło nowoczesnej architektury? Dowiesz się oglądając film poświęcony Villi Savoye w Poissy we Francji, zbudowanej w latach 1928-1931. Ten krótki dokument pokazuje 5 zasad, zgodnie z którymi zaprojektowano jeden z ikonicznych przykładów architektury XX wieku. Reguły te można odnaleźć nie tylko w realizacjach Le Corbusiera, lecz również w wielu innych budynkach wzniesionych w miastach od Los Angeles, przez Paryż, Berlin, aż po Warszawę.

Pięć zasad nowoczesnej architektury według Le Corbusiera to:

-uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach zwanych pilotis

-wolny plan

-wolna fasada (niezależna od konstrukcji budynku)

-wstęgowe okna

-płaski dach lub ogród na dachu

Autor: red.
Zdjęcia: Vimeo
Data publikacji: 29.07.2014 15:33

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.