Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Architektura współczesna i rewitalizacja. Księga przestrzeni

  • Komentarze

Filmy o architekturze współczesnej: cykl Księga Przestrzeni

Księga Przestrzeni, cykl filmów o architekturze

Fot: KZ

Kolejny odcinek cyklu filmów o architekturze współczesnej, Księga Przestrzeni, tym razem poświęcony rewitalizacji, loftom i przebudowom starych budynków

Rewitalizacja to jedno z najważniejszych pojęć we współczesnej architekturze europejskiej. Nadawanie nowej funkcji starym architektonicznym bryłom może mieć różne przyczyny – filozofię zrównoważonego rozwoju, prestiż czy ograniczenia prawne.  Dostrzeżenie jakości XIX i XX wiecznej architektury przemysłowej i militarnej rozpoczęło modę na lofty. Mieszkania efektowne, wyjątkowe – a zarazem niekoniecznie wygodne czy tanie.

Czy pomysły na „drugie życie” fabryk, elektrowni, spichlerzy, koszar to tylko architektoniczne fantazje, czy przyszłość współczesnej architektury? Odpowiedź jeszcze przed nami. Odrębną kwestią pozostaje architektoniczny recykling. Ręcznie robione cegły, stare drewno, a nawet drobne detale architektoniczne mogą być wykorzystane po raz kolejny. Można je znaleźć w magazynach wyspecjalizowanych firm albo na wirtualnym targowisku.

Autorzy kolejnego odcinka z serii filmów o architekturze – Księga Przestrzeni –  analizują problemy i wyzwania, z którymi musi się zmagać projektant w rewitalizowanym budynku. Od współpracy z konserwatorem zabytków, przez dyskusje z inwestorem, po połączenie nowej funkcji ze starą formą; o swoich pracach mówić będą architekci, którzy przeszli przez ten proces. Wśród nich - Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent. Z Bogną Świątkowską rozmawia Jarosław Trybuś.
 
W kolejnym odcinku Księgi Przestrzeni: Centrum Manufaktura i Hotel andel`s w Łodzi, zespół apartamentowo - handlowy City Park w Poznaniu, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK w Krakowie, Dworzec PKP we Wrocławiu.

Premiera odcinka – 28 lutego 2015 w TVP Kultura.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 26.02.2015 14:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.