Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Architektura współczesna w TVP Kultura

  • Komentarze

Architektura współczesna w TV. Robert Konieczny i "Ksiega Przestrzeni"

Robert Konieczny na planie "Księgi Przestrzeni", cyklu filmów o architekturze współczesnej

Fot: www.ksiegaprzestrzeni.com

Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana poprowadzi w TVP Kultura cykl programów o architekturze współczesnej pod hasłem „Księga przestrzeni”

Cykl programów o współczesnej architekturze rozpoczął się 10 stycznia 2015. Kolejne odcinki emitowane będą  na antenie TVP Kultura, w soboty o 9.05 i niedziele o 12.50 przez kolejnych 11 tygodni. Każda z trwających 25 minut części cyklu będzie okazją do spotkania ze współczesną architekturą i urbanistyką Polski. „Księga przestrzeni” przedstawia najlepsze bryły i przestrzenie zrealizowane w ciągu ostatnich 23 lat. Beata Hyczko, pomysłodawczyni i autorka programu podkreśla, że cykl prezentuje zarówno projekty awangardowe, jak i po prostu dobre i funkcjonalne.
Dzięki układowi problemowemu podążymy szlakiem potrzeb, na które odpowiada architektura: od podstawowych, jak mieszkanie i praca, po szeroko rozumianą „nadbudowę”. Zaprezentujemy dzieła uznanych osobowości architektury polskiej ostatnich 20 lat i młodych, dopiero budujących swoją pozycję, pracowni – stwierdza Beata Hyczko. 

Filmy o architekturze

W 11 odcinkach będzie można zobaczyć przeszło 50 obiektów, o pracy architekta mówić będą m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior i Grzegorz Stiasny.
Gospodarzem programu jest Bogna Świątkowska, dziennikarka, prezeska Fundacji Bęc Zmiana. Jej gośćmi w studiu będą architekci Natalia Paszkowska i Antoni Domicz oraz krytyk architektury, dyrektor Muzeum Historycznego M.St. Warszawy Jarosław Trybuś. Reżyserem programu jest Tomasz Drozdowicz, a operatorem Andrzej Wojciechowski.


W pierwszym odcinku, Kształty pamięci i emocji, autorzy programu zajęli się współczesnymi muzeami, w tym Muzeum Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejscem Pamięci Palmiry, Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Domem Urodzin Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli.
Pytali, czy dobra architektura może być emocjonalna? Czy architektura symboliczna może być dobrą architekturą? Zastanawiali się nad sposobami wywoływania emocji za pomocą kształtu, barwy i faktury.


Już 17 stycznia 2015 kolejny odcinek, tym razem poświęcony domom jednorodzinym: Rozdział 2. Z daleka od katalogu

Domy jednorodzinne. Polska kostka i klątwa normatywu czyli dziedzictwo PRL-u w architekturze domów jednorodzinnych. Jak styl życia właścicieli wpływa na formę domu. Architektura podporządkowana logice krajobrazu i krajobraz jako tło dla architektury. Dobry dom – obiektywne kryterium czy kwestia subiektywnego gustu inwestora? Projektowanie „na wymiar” czyli jak dostosować dostępne formy do indywidualnych potrzeb. Intymność czy otwartość? Projektowanie domu bez barier.

W programie: dom własny Roberta Koniecznego w Brennej, Domu Zero Schodów pod Wrocławiem, osiedle Linea Dąbrówka pod Poznaniem, Kostka z Katowic;
Występują Robert Konieczny, Marek Skwara, z Bogną Świątkowską rozmawia Antoni Domicz   

W kolejnych odcinkach m.in.: pietra korporacji, bloki i apartamentowce, centra handlowe i sklepy, dworce kolejowe i lotniska, przestrzeń publiczna.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.