Nowy stary Capitol. Od art deco do współczesnej architektury
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu chlubi się prawie stuletnią historią; wprawdzie sam teatr założony został stosunkowo niedawno, ale jego siedziba powstała w dwudziestoleciu międzywojennym i zbudowana była w stylu ekspresjonistycznym. Budynek zaprojektowany przez berlińskiego architekta Frierdicha Lippa przed laty był uważany za najpiękniejszą salę widowiskowa na wschód od Berlina. Gmach, choć poważnie uszkodzony, szczęśliwie ocalał w zburzonym mieście.
Stara bryła nie odpowiadała jednak współczesnym potrzebom. Teatr zyskał reprezentacyjną siedzibę dzięki przebudowie, zrealizowanej według projektu pracowni architektonicznej KKM Kozień Architekci. W 2005 rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy i rozbudowy budynku, a prace budowlane rozpoczęły się w 2011 roku.
Gmach mieści się na działce pomiędzy ul. Piłsudskiego i Świdnicką. Pięciokondygnacyjna bryła, obłożona naturalnym piaskowcem, jest dynamiczna i efektowna. Wewnątrz kryją się dwie sale teatralne. Odrestaurowana architektura wnętrz ekspresjonistycznej sali sąsiaduje z kameralną Salą Ciśnień w podziemiach. Oprócz tego w budynku Teatru Muzycznego Capitol jest wszystko, czego wymaga się od współczesnej architektury teatrów - sale prób baletu, chóru, restauracja, biura. Ważną dla teatru przestrzenią jest dziedziniec przekryty szklanym dachem.
Ten budynek jest zaskakujący – podsumowuje dyrektor Teatru Konrad Imiela w filmowym wywiadzie z udziałem Architektów pt. „Demokracja na Kapitolu” autorstwa Zespołu filmowego Para Baron-Baron. Film przedstawia architektoniczną bryłę i jej funkcje.
Trailer:
Demokracja na Kapitolu from PARAbaron&baron on Vimeo.
- 1
- 2
