Wideo i foto
WIDEO I FOTO
Nowoczesne muzeum

Byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Otwarcie na wiosnę

 • Komentarze

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich jest już prawie gotowy. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, a odbiór rozpocznie się w połowie listopada. Na przełomie 2012 i 2013 r. zaplanowana została  przeprowadzka zespołu muzeum do biur w swojej nowej siedzibie.

 • Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Elewacja Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Elewacja Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Hol Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Hol Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Muzeum Historii Żydów Polskich

Obecnie w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich trwają już tylko prace wykończeniowe. W styczniu zaczną się tu wprowadzać pracownicy, a w kwietniu muzeum zostanie otwarte dla gości. Zobaczcie jak niezwykła bryła projektu Rainera Mahlamäkiego prezentuje się wewnątrz.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich jest już prawie gotowy. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, a odbiór rozpocznie się w połowie listopada. Na przełomie 2012 i 2013 r. zaplanowana została  przeprowadzka zespołu muzeum do biur w swojej nowej siedzibie. 

Przeczytaj o innych nowoczesnych muzeach w Polsce

Muzeum liczy 12,8 tys. m² powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, zaś pozostałą część – wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa mieszcząca 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeni dla dzieci oraz mediaklub, restauracja i kawiarnia.

Rainer Mahlamäki nagrodzony

Projekt autorstwa Rainera Mahlamäkiego został wyłoniony w 2005 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego. Napłynęło ponad 100 zgłoszeń z całego świata - w konkursie wzięli udział m.in. Zvi Hecker, Kengo Kuma czy Daniel Libeskind.  Projekt został już doceniony przez środowisko architektów. W 2008 wyróżniono go prestiżową International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.

Rainer Mahlamäki stworzył na pozór prostą, geometryczną bryłę, która kryje jednak niezwykłe rozwiązania architektoniczne. Budynek jest przedzielony na pół przy pomocy ścian krzywoliniowych. Taki zabieg symbolizuje rozstępujące się wody Morza Czerwonego, przez które izraelici przeszli suchą stopą. W założeniu architekta powstały w ten sposób prześwit ma wraz z pomnikiem bohaterów getta tworzyć oś budynku. 

Bogata oferta

W skład przyszłorocznej oferty wejdą dwie wystawy czasowe, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, debaty, wykłady i konferencje.  Muzeum Historii Żydów Polskich kontynuować będzie także międzynarodową wymianę młodzieży, liczne programy edukacyjne dla szkół i spacery po żydowskiej Warszawie. W 2013 roku w Muzeum odbędzie się również m.in. festiwale filmowe i muzyczne czy Akademia Polin – innowacyjny program przygotowania
i rozwoju przyszłych pracowników Muzeum, warsztaty dla nauczycieli, przyszłych ambasadorów Muzeum.

We wnętrzach budynku mieścić się będzie także multimedialne Centrum Konferencyjne „Muranów”, które umożliwi szeroką działalność programową oraz konferencyjną. Centrum będzie dysponować pomieszczeniami konferencyjno-szkoleniowymi o łącznej powierzchni ponad 1000m² oraz atrakcyjnym foyer do organizacji bankietów i bufetów o powierzchni 550m², co pozwala na organizację prestiżowych wydarzeń o charakterze krajowym i międzynarodowym, takich jak festiwale filmowe, teatralne, nagrania studyjne, konferencje, seminaria, debaty.

przeczytaj rowniez
Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.10.2012 12:32
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.