Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Co zobaczyć w Gdyni? Filmy o architekturze: Syndrom wenecki

  • Komentarze

Gondola w Wenecji
Fot: Polona - materiały archiwalne

Wenecja od wieków jest w czołówce miejsc które warto zobaczyć. Długo zarabiała na napływie turystów, ale coraz bardziej dusi się pod ich naporem. Film Andreasa Pichlera pokazuje ciemniejszą stronę Serenissimy

Warto zobaczyć

Wenecja: miasto mistrzów szkła, śpiewających gondolierów i ich smukłych łodzi jest już tylko wydmuszką. Taki wniosek można wysnuć z dość ponurego dokumentu Andreasa Pichlera, pokazującego Serenissimę z mniej jasnej strony. Gentryfikacja niektórych dzielnic wielkich miast to najwyraźniej drobiazg w porównaniu z problemami Wenecji. Jedno z najsłynniejszych europejskich miast ma obecnie mniej niż 50 000 mieszkańców. Dla porównania, w XIV wieku, przed wielką epidemią dżumy, miasto w lagunie zamieszkiwała nawet trzykrotnie większa liczba osób. Na początku XXI wieku można odnieść wrażenie, że w historycznym centrum więcej jest turystów, niż miejscowych. To zresztą wrażenie trafne. Miasto odwiedza średnio 60 000 turystów dziennie, a gigantyczne wycieczkowce stały się już częścią miejskiego pejzażu, górując nad starą zabudową.
Stare miasto zmieniło się w skupisko hoteli, sklepów, restauracji. Coraz mniej w nim natomiast miejsca na zwykłe mieszkania, sklepy i punkty usługowe. Wysokie czynsze, niebotyczne ceny lokali i niewygoda wyganiają z miasta kolejnych mieszkańców.  
Nie zanosi się na to, by trend ten miał się zatrzymać. Jeśli wzrastający poziom morza nie doprowadzi do zniszczenia Wenecji, być może miasto po prostu umrze, zmieniając się w wielki park tematyczny w amerykańskim stylu.

Gdynia Design Days

Polska premiera filmu odbyła się w 2013 roku w ramach Planete + Doc Film Festival. Jedną z najbliższych okazji do zobaczenia dokumentu jest festiwal Gdynia Design Days 2015. Film pokazywany będzie w ramach cyklu Przemka Rydzewskiego Miasto / jakość przestrzeni w Terminalu Designu 10 lipca. Początek projekcji o godzinie 21:00.


Syndrom wenecki/ Das Venedig Prinzip
Reżyseria: Andreas Pichler
Czas trwania: 82 min
Niemcy, 2012

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 2.07.2015 16:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.