archirama.pl

Co zobaczyć w Gdyni? Filmy o architekturze: Syndrom wenecki

Wenecja od wieków jest w czołówce miejsc które warto zobaczyć. Długo zarabiała na napływie turystów, ale coraz bardziej dusi się pod ich naporem. Film Andreasa Pichlera pokazuje ciemniejszą stronę Serenissimy

Gondola w Wenecji
Fot: Polona - materiały archiwalne

Warto zobaczyć

Wenecja: miasto mistrzów szkła, śpiewających gondolierów i ich smukłych łodzi jest już tylko wydmuszką. Taki wniosek można wysnuć z dość ponurego dokumentu Andreasa Pichlera, pokazującego Serenissimę z mniej jasnej strony. Gentryfikacja niektórych dzielnic wielkich miast to najwyraźniej drobiazg w porównaniu z problemami Wenecji. Jedno z najsłynniejszych europejskich miast ma obecnie mniej niż 50 000 mieszkańców. Dla porównania, w XIV wieku, przed wielką epidemią dżumy, miasto w lagunie zamieszkiwała nawet trzykrotnie większa liczba osób. Na początku XXI wieku można odnieść wrażenie, że w historycznym centrum więcej jest turystów, niż miejscowych. To zresztą wrażenie trafne. Miasto odwiedza średnio 60 000 turystów dziennie, a gigantyczne wycieczkowce stały się już częścią miejskiego pejzażu, górując nad starą zabudową.
Stare miasto zmieniło się w skupisko hoteli, sklepów, restauracji. Coraz mniej w nim natomiast miejsca na zwykłe mieszkania, sklepy i punkty usługowe. Wysokie czynsze, niebotyczne ceny lokali i niewygoda wyganiają z miasta kolejnych mieszkańców.  
Nie zanosi się na to, by trend ten miał się zatrzymać. Jeśli wzrastający poziom morza nie doprowadzi do zniszczenia Wenecji, być może miasto po prostu umrze, zmieniając się w wielki park tematyczny w amerykańskim stylu.

Gdynia Design Days

Polska premiera filmu odbyła się w 2013 roku w ramach Planete + Doc Film Festival. Jedną z najbliższych okazji do zobaczenia dokumentu jest festiwal Gdynia Design Days 2015. Film pokazywany będzie w ramach cyklu Przemka Rydzewskiego Miasto / jakość przestrzeni w Terminalu Designu 10 lipca. Początek projekcji o godzinie 21:00.


Syndrom wenecki/ Das Venedig Prinzip
Reżyseria: Andreas Pichler
Czas trwania: 82 min
Niemcy, 2012

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 2.07.2015 16:02

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.