Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Dom stararchitekta: sprzątaczka, jej Rem Koolhaas i architektura współczesna

  • Komentarze

Architektura współczesna od kuchni. Życie w domu stararchitekta

Życie w domu zaprojektowanym przez stararachitekta...

Fot: www.koolhaashouselife.com

Ikona architektury czy budynek jak każdy inny? Wśród filmów o architekturze „Koolhaas Houselife” wyróżnia się nietypową perspektywą

Czy można zrobić godzinny, fascynujący film o sprzątaniu?  Jak połączyć prozaiczne obowiązki domowe ze współczesną architekturą?

Udało się to autorom niezwykłego dokumentu Koolhaas Houselife. Ila Beka i Louise Lemoine pokazali w swoim filmie jedną z ikon architektury współczesnej, dom w Bordeaux zaprojektowany przez stararchitekta Rema Koolhaasa. Villa Floriac oddana do użytku w 1988 roku pełna jest nietypowych rozwiązań, ułatwiających życie poruszającemu się na wózku mieszkańcowi. Zamiast zwykłych schodów czy typowej windy, do przemieszczania się z piętra na piętro służy obszerna platforma. Okna otwierane są elektrycznie, a cała architektura wnętrz została dostosowana do możliwości i potrzeb użytkownika. Dokument pary filmowców pokazuje, jak wygląda codzienne funkcjonowanie takiego budynku. 

Spod podłogi wysuwa się platforma obciążona wiadrami, koszami i pasażerką w roboczym fartuszku.  To Guadalupe Acedo, gospodyni na co dzień zajmująca się utrzymaniem budynku. To ona jest przewodnikiem po współczesnej architekturze nietypowego domu. Z jej perspektywy poznajemy funkcjonowanie ikony architektury od środka. Równie zabawne, co pouczające.  

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.koolhaashouselife.com
Data publikacji: 1.12.2014 15:16
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.