archirama.pl

Dziewczyna z portretu i jej świat

Mocną stroną filmu Dziewczyna z portretu („Danish girl”) jest scenografia, odtwarzająca wnętrza w stylu art déco

Muzeum Victora Horty. Architektura wnętrz

Muzeum Victora Horty w Brukseli było jednym z planów filmowych

Fot: Jtesla16, Wikimedia Commons

Wyreżyserowany przez Toma Hoopera dramat zawiódł mnie. Choć główni aktorzy dali z siebie dużo, to w historii brakuje dramatyzmu i psychologicznej głębi. Może prawdziwa historia pary malarzy została zbyt mocno przekształcona, reżyser zbyt mało uwagi poświęcił przeżyciom głównego bohatera? Historia zredukowana została do przewidywalnych motywów obliczonych na wzruszenie widza. W każdym razie scenariusz mógł być lepszy. Film broni się za to stroną wizualną. Miasta, które odwiedzają bohaterowie różni już światło. W Danii jest chłodne i czyste, by w Paryżu ustąpić cieplejszym i bardziej bogatym tonom. Z malarską tonacją współgra architektura wnętrz.

Kopenhaskie atelier jest niemal puste, szaro-niebiesko-białe. Zaczynając nowe życie, bohaterowie wchodzą w złoty świat art déco. Zdjęcia do filmu powstawały w sześciu krajach, zaś najbardziej charakterystyczne wnętrza sfilmowano w Brukseli. Twórcom filmu udało się rozstawić kamery w muzeum Victora Horty z jego secesyjnym wystrojem i kolekcjami przedmiotów w stylu Art Nouveau. Planem filmowym był też zaprojektowany przez Hortę budynek Maison Max Hallet, pełen fantazyjnie wijących się poręczy z kutego metalu, namalowanych na ścianach linii i barwnych witraży. Wreszcie – bar la Mort Subite, jedna z atrakcji Brukseli, z wnętrzem niemal nie zmienionym w ciągu ostatniego wieku. Wszystkie te miejsca może zobaczyć przeciętny turysta bawiący w mieście, ale trudno mu będzie wykorzystać je jako wehikuł czasu tak, jak zrobił to Tom Hooper, a przede wszystkim odpowiedzialny za zdjęcia Danny Cohen.

Dziewczyna z portretu (The Danish Girl)
119 minut
Reżyseria: Tom Hooper
Zdjęcia: Danny Cohen
Muzyka: Alexandre Desplat
Premiera: wrzesień 2015
Premiera polska: styczeń 2016

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Jtesla16, Wikimedia Commons
Data publikacji: 30.03.2016 09:59

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.