Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Filmy o architekturze: Antaltropa. Miasta przyszłości na Saharze

  • Komentarze

Peter Behrens, Antaltropa. Utopijna architektura modernizmu

Peter Behrens, Antaltropa

Fot: Peter Behrens

Architektura współczesna rzadko ośmiela się zmieniać świat; modernizm był pod tym względem znacznie odważniejszy. Kto dziś odważy się myśleć o Antaltropie i osudzeniu morza Śródziemnego?

Romantyczny modernizm

Herman Sörgel był człowiekiem, który mierzy siły na zamiary. Jego marzenie trudno nazwać skromnym – planował powszechne uszczęśliwienie ludzkości przez budowę nowego kontynentu, Atlantropy.  Niemiecki ekspresjonista – modernista musiał być postacią charyzmatyczną, w pierwszej połowie XX wieku zdołał przekonać do swojego pomysłu sporą grupę zwolenników. 

Jego pomysł był prosty: żeby doprowadzić do ogólnej prosperity, Sörgel zamierzał przedzielić cieśninę Gibraltarską potężną tamą. Obniżając stopniowo poziom morza Śródziemnego, chciał uzyskać nowe tereny pod uprawę, budowę miast i kopalnie. Docelowo morze skurczyłoby się do ułamka pierwotnej wielkości. Za to na Saharze sieć kanałów zmieniłaby pustynię w ogromne tereny uprawne. Przy okazji wielkie bryły budowli hydrotechnicznych dostarczałyby ogromnych ilości energii. Budowa nowego kontynentu miała być panaceum na problemy międzywojennej Europy, od przeludnienia po napięcia polityczne.
Kolejna tama miały połączyć Sycylię z Tunezją, wielkie zbiorniki wodne powstałyby na rzece Kongo...

Podobnym rozmachem popisywali się planiści ZSRR. O marzeniach sprzed kilkudziesięciu lat przypominają dziś dawna fantastyka – zalesione pustynie, ogrzana Antarktyda, odwrócone biegi rzek to często powtarzające się motywy. Niestety, ambitne projekty, które naprawdę doczekały się realizacji, wypadły gorzej, niż planowano – by wspomnieć tylko wysychające morze Azowskie. Ciekawe, co dziś znaczyłyby pojęcia „klęska ekologiczna” albo „zmiana klimatu”, gdyby gigantyczna tama rzeczywiście powstała?
Śmiały projekt nigdy nie zdobył oficjalnego poparcia, ale po II wojnie światowej Sörgel zdołał zorganizować sieć zespołów, prowadzących przygotowania do budowy Atlantropy. Biura działały do śmierci pomysłodawcy w 1952 roku.

Filmy o architekturze i miasta przyszłości

W 2005 roku koncepcję niemieckiego marzyciela przypomniał dokument The Dream of a New Continent, czyli Atlantropa. Kontynent ze snów. Dokument udostępniony jest w sieci (http://vimeo.com/92381391).

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Peter Behrens
Data publikacji: 23.09.2014 15:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.