Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Filmy o architekturze: bazar i centrum handlowe

  • Komentarze

Zbigniew Maćków i makieta domu handlowego Renoma

Nowa Renoma - dom handlowy we Wrocławiu, makieta.
Zbigniew Maćków, Maćków Pracownia Projektowa

Fot: www.ksiegaprzestrzeni.com

W siódmym odcinku „Księgi przestrzeni”, serii filmów o polskiej architekturze współczesnej, głównymi bohaterami będą centra handlowe, sklepy i domy towarowe. Premiera 15 lutego 2015

Z jednej strony – biadania nad upadkiem miast i drobnych sklepikarzy, klęską urbanistyki i brzydotą budynków. Z drugiej szturmy na świeżo otwierane sklepy, walki o promocyjne kapcie i wysiłki lokalnych samorządów, widzących w centrach handlowych nadzieję na nowe inwestycje i miejsca pracy.
Współczesne centra handlowe zmieniły życie Polaków. Ba, zmienił się nawet język – jeszcze kilkanaście lat temu „galeria” kojarzyła się ze sztuką, dziś raczej z zakupami (wyszukiwarki internetowe jednoznacznie to potwierdzają).
Kiedy i dlaczego dom towarowy stał się „galerią”? Jak współczesna architektura podporządkowuje się i wspiera socjotechnikę handlu? Gdzie można znaleźć udane budynki handlowe?  Wreszcie, jak ewoluowały bryły centrów handlowych, od bezkształtnego baraku do budynku z przemyślaną formą. To niektóre z zagadnień poruszanych w siódmym odcinku „Księgi przestrzeni”, czyli Bazar wkłada fasadę.

W nowym odcinku serii filmów o architekturze współczesnej prezentowane są między innymi Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu, Cuprum Arena w Lubinie, pawilon meblowy Dobroteka w Dobrodzieniu, dom towarowy Vitkac w Warszawie oraz dom towarowy Nowa Renoma we Wrocławiu.
Z prowadzącą program Bogną Świątkowską rozmawia Natalia Paszkowska. W odcinku występuje architekt Zbigniew Maćków.

Premiera: 15 lutego 2015

Kolejne odcinki emitowane będą  na antenie TVP Kultura, w soboty o 9.05 i niedziele o 12.50. Więcej o serii >>przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.ksiegaprzestrzeni.com
Data publikacji: 12.02.2015 12:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.