archirama.pl

Filmy o architekturze: bazar i centrum handlowe

W siódmym odcinku „Księgi przestrzeni”, serii filmów o polskiej architekturze współczesnej, głównymi bohaterami będą centra handlowe, sklepy i domy towarowe. Premiera 15 lutego 2015

Zbigniew Maćków i makieta domu handlowego Renoma

Nowa Renoma - dom handlowy we Wrocławiu, makieta.
Zbigniew Maćków, Maćków Pracownia Projektowa

Fot: www.ksiegaprzestrzeni.com

Z jednej strony – biadania nad upadkiem miast i drobnych sklepikarzy, klęską urbanistyki i brzydotą budynków. Z drugiej szturmy na świeżo otwierane sklepy, walki o promocyjne kapcie i wysiłki lokalnych samorządów, widzących w centrach handlowych nadzieję na nowe inwestycje i miejsca pracy.
Współczesne centra handlowe zmieniły życie Polaków. Ba, zmienił się nawet język – jeszcze kilkanaście lat temu „galeria” kojarzyła się ze sztuką, dziś raczej z zakupami (wyszukiwarki internetowe jednoznacznie to potwierdzają).
Kiedy i dlaczego dom towarowy stał się „galerią”? Jak współczesna architektura podporządkowuje się i wspiera socjotechnikę handlu? Gdzie można znaleźć udane budynki handlowe?  Wreszcie, jak ewoluowały bryły centrów handlowych, od bezkształtnego baraku do budynku z przemyślaną formą. To niektóre z zagadnień poruszanych w siódmym odcinku „Księgi przestrzeni”, czyli Bazar wkłada fasadę.

W nowym odcinku serii filmów o architekturze współczesnej prezentowane są między innymi Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu, Cuprum Arena w Lubinie, pawilon meblowy Dobroteka w Dobrodzieniu, dom towarowy Vitkac w Warszawie oraz dom towarowy Nowa Renoma we Wrocławiu.
Z prowadzącą program Bogną Świątkowską rozmawia Natalia Paszkowska. W odcinku występuje architekt Zbigniew Maćków.

Premiera: 15 lutego 2015

Kolejne odcinki emitowane będą  na antenie TVP Kultura, w soboty o 9.05 i niedziele o 12.50. Więcej o serii >>Autor: KZ
Zdjęcia: www.ksiegaprzestrzeni.com
Data publikacji: 12.02.2015 12:17

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.