archirama.pl

Filmy o architekturze: modernizm i jego świątynie

W katowickiej Galerii Architektury SARP kolejne spotkanie z Videoteką Ryszarda. To jedno z wydarzeń Śląskich Dni Architektury 2014

Le Corbusier ojciec modernizmu

Le Corbusier papież modernizmu w architekturze obchodzi 125 urodziny

Galeria Architektury SARP w Katowicach zaprasza na pokaz filmów o architekturze modernizmu. Już po raz szósty architektoniczne filmy zaprezentuje Ryszard Nakonieczny, krytyk i teoretyk architektury. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się w galerii już 15 października, poświęcone będzie świątyniom, projektowanych przez klasyków moderny. Dwie bryły, których filmowe portrety oglądać będzie można siedzibie katowickiego oddziału SARP, to La Tourette Le Corbusiera (nomen omen – papieża modernizmu) i Le Raincy Augusta Perreta. Surowe materiału, nowe formy, surowość architektury współczesnej były dla wielu wierzących łagodnie mówiąc kontrowersyjne. Dla jednych – niemal obrazoburcze, dla innych przełomowe realizacje, dające nadzieję na nowy język architektury sakralnej.

15 października godz.18.30
Videoteka Ryszarda vol.6
Betonowe  świątynie: Le Raincy Augusta Perreta (1922) i La Tourette Le Corbusiera (1957-60)
Galeria Architektury SARP o/Katowice


Pokaz filmów to jedno z wydarzeń Śląskich Dni Architektury 2014.

Autor: KZ
Data publikacji: 6.10.2014 16:52

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.