Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Filmy o architekturze współczesnej: mit modernizmu

  • Komentarze

The Pruitt-Igoe Myth

Plakat z filmu The Pruitt-Igoe Myth, reżyseria: Chad Freidrichs

Fot: www.pruitt-igoe.com

Czy upadek osiedle Pruitt-Igoe był klęską modernizmu? Film Chada Freidrichsa opowiada o problemach współczesnej architektury i urbanistyki, śmiałych planach poprawy warunków życia w amerykańskim mieście i ich spektakularnej porażce

Mit Pruitt-Igoe (2011) to dokument przedstawiający historię osiedla Pruitt-Igoe publiczny w St Louis, w amerykańskim stanie Missouri. Nowoczesne osiedle mieszkaniowe oddane do użytku w 1956 roku szybko zyskało międzynarodową (nie)sławę ze względu na niezwykle wysoką przestępczość, biedę i podziały wśród mieszkańców. Próby opanowania sytuacji nie przyniosły sukcesu i władze miasta ostatecznie musiały przyznać się do porażki – cały kompleks został wysadzony w powietrze w 1976 roku.

Czy o klęsce zdecydowały wadliwe założenia architektów, zafascynowanych modernizmem? Czy może do fatalnego stanu panującego na osiedlu doprowadzili sami mieszkańcy, a w innych okolicznościach byłoby to osiedle wzorcowe? Autor dokumentu bada historię miejsca, rozmawia z byłymi mieszkańcami i stara się rozwiązać zagadkę.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: www.pruitt-igoe.com
Data publikacji: 20.08.2014 09:43
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.