Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Jak wybudować trzydziestopiętrowy budynek w dwa tygodnie? FILM

  • Komentarze

Chińska firma pokazuje, jak zbudować wieżowiec w dwa tygodnie

Chińska firma budowlana pokazuje, jak zbudować wieżowiec w 15 dni 

Fot: Broad Group

Jak długo trwa budowa wieżowca? Krakowski Szkieletor zaczęto budować prawie czterdzieści lat temu, w Chinach trzydziestopiętrowy budynek powstał w 15 dni. Dokumentacja budowy to jeden z najczęściej oglądanych filmów o współczesnej architekturze na świecie

Bryła rośnie jak na drożdżach

Trzydziestopiętrowy budynek wybudowany został w ciągu 360 godzin, czyli 15 dni. Wieżowiec powstał w prowincji Hunan w Chinach, w pobliżu jeziora Dongting. W budynku mieści się hotel Ark.
Za prace budowlane odpowiadała Broad Group. Ta chińska firma budowlana wyspecjalizowała się w realizacjach związanych z architekturą zrównoważonego rozwoju. Sekretem szybkiej budowy jest zastosowana w budynku konstrukcja, z modułami rozmieszczonymi na prefabrykowanej konstrukcji stalowej.

Współczesna architektura - bezpieczny dom

Według projektantów, taka bryła nie tylko może być szybko zbudowana, ale ma też inną, niebagatelną zaletę. Wieżowiec ma wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w dziewięciostopniowej skali Richtera. W takich warunkach zwykłe budynki rozpadają się jak domki z kart. Bryła wieżowca jest zresztą zabezpieczona także przed innymi zagrożeniami i niedogodnościami. Budynek jest oczywiście dźwiękoszczelny i ma solidną izolację termiczną, a poza systemami przeciwpożarowymi został wyposażony w system kontrolujący zanieczyszczenie powietrza w każdym pomieszczeniu. Smog jest problemem w wielu chińskich miastach, a wieżowiec ma stać się dla gości bezpieczną twierdzą, chroniącą przed nieprzyjaznym światem na zewnątrz – takie chińskie rozwinięcie założeń osiedla zamkniętego.
Film, pokazujący budowę wieżowca obejrzało dotąd przeszło 1 300 000 osób. Warto?

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Broad Group
Data publikacji: 25.06.2014 14:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.