archirama.pl

Jak wybudować trzydziestopiętrowy budynek w dwa tygodnie? FILM

Jak długo trwa budowa wieżowca? Krakowski Szkieletor zaczęto budować prawie czterdzieści lat temu, w Chinach trzydziestopiętrowy budynek powstał w 15 dni. Dokumentacja budowy to jeden z najczęściej oglądanych filmów o współczesnej architekturze na świecie

Chińska firma pokazuje, jak zbudować wieżowiec w dwa tygodnie

Chińska firma budowlana pokazuje, jak zbudować wieżowiec w 15 dni 

Fot: Broad Group

Bryła rośnie jak na drożdżach

Trzydziestopiętrowy budynek wybudowany został w ciągu 360 godzin, czyli 15 dni. Wieżowiec powstał w prowincji Hunan w Chinach, w pobliżu jeziora Dongting. W budynku mieści się hotel Ark.
Za prace budowlane odpowiadała Broad Group. Ta chińska firma budowlana wyspecjalizowała się w realizacjach związanych z architekturą zrównoważonego rozwoju. Sekretem szybkiej budowy jest zastosowana w budynku konstrukcja, z modułami rozmieszczonymi na prefabrykowanej konstrukcji stalowej.

Współczesna architektura - bezpieczny dom

Według projektantów, taka bryła nie tylko może być szybko zbudowana, ale ma też inną, niebagatelną zaletę. Wieżowiec ma wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w dziewięciostopniowej skali Richtera. W takich warunkach zwykłe budynki rozpadają się jak domki z kart. Bryła wieżowca jest zresztą zabezpieczona także przed innymi zagrożeniami i niedogodnościami. Budynek jest oczywiście dźwiękoszczelny i ma solidną izolację termiczną, a poza systemami przeciwpożarowymi został wyposażony w system kontrolujący zanieczyszczenie powietrza w każdym pomieszczeniu. Smog jest problemem w wielu chińskich miastach, a wieżowiec ma stać się dla gości bezpieczną twierdzą, chroniącą przed nieprzyjaznym światem na zewnątrz – takie chińskie rozwinięcie założeń osiedla zamkniętego.
Film, pokazujący budowę wieżowca obejrzało dotąd przeszło 1 300 000 osób. Warto?

Autor: KZ
Zdjęcia: Broad Group
Data publikacji: 25.06.2014 14:51

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.