Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Miasto przyszłości dla ludzi

  • Komentarze

Architektura współczesnych miast podporządkowana jest ruchowi samochodowemu

Kadr z filmu Ludzka Skala

Fot: Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze", materiały prasowe

Urbanizacja Chin, rewitalizacja miast Zachodu, projektowanie dla wszystkich – w dokumencie Ludzki Wymiar (The Human Scale) wiele wątków splata się w opowieść o projektowaniu miast. W tle Jan Gehl i jego komentarze.


Jan Gehl znany jest z krytycznego podejścia do urbanistyki modernizmu. Duński architekt i teoretyk współczesnej architektury zwraca uwagę na problemy wynikające z modernistycznej wizji miasta, podporządkowanie przestrzeni ruchowi samochodowemu czy powstawanie anonimowych przestrzeni nieprzyjaznych dla użytkownika. TLudzka Skala to dokument o architekturze, ale przede wszystkim oczekiwaniach i potrzebach ludzi. Pięć części filmu poświęconych jest kolejno azjatyckim metropoliom z ich licznymi problemami, rewitalizacji w Kopenhadze i Nowym Jorku, Melobourne, przeludnionej Dhace w Bangladeszu, wreszcie odbudowanemu zgodnie z zasadami partycypacji społecznej centrum Christchurch.
Reżyser i pomysłodawca filmu jest entuzjastą idei Ghela. Z entuzjazmem śledzi zmiany w przestrzeni publicznej, ograniczające ruch samochodowy i ułatwiające życie pieszym. To dokumentalista zaangażowany, co przekłada się na pewną stronniczość – niewiele pada argumentów ekonomicznych, wyjaśniających obecny stan rzeczy.

Film The Human Scale – ludzki wymiar projektowania miast, w reżyserii Andreasa Dalsggarda obejrzeć będzie można 3 września o godz. 18 w Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15. Projekcja odbywa się w ramach cyklu „Miasto, akcja!”, czyli letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego.

Po projekcji ma się odbyć dyskusja z udziałem m.in. Roberta J. Moritza, inwestora budowy osiedla Siewierz Jeziorna.

Ludzki wymiar (The Human Scale), 2013
Scenariusz i reżyseria Andreas M. Dalsgaard
77 minut

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze", materiały prasowe
Data publikacji: 11.08.2015 14:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.