archirama.pl

Miasto przyszłości dla ludzi

Urbanizacja Chin, rewitalizacja miast Zachodu, projektowanie dla wszystkich – w dokumencie Ludzki Wymiar (The Human Scale) wiele wątków splata się w opowieść o projektowaniu miast. W tle Jan Gehl i jego komentarze.

Architektura współczesnych miast podporządkowana jest ruchowi samochodowemu

Kadr z filmu Ludzka Skala

Fot: Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze", materiały prasowe


Jan Gehl znany jest z krytycznego podejścia do urbanistyki modernizmu. Duński architekt i teoretyk współczesnej architektury zwraca uwagę na problemy wynikające z modernistycznej wizji miasta, podporządkowanie przestrzeni ruchowi samochodowemu czy powstawanie anonimowych przestrzeni nieprzyjaznych dla użytkownika. TLudzka Skala to dokument o architekturze, ale przede wszystkim oczekiwaniach i potrzebach ludzi. Pięć części filmu poświęconych jest kolejno azjatyckim metropoliom z ich licznymi problemami, rewitalizacji w Kopenhadze i Nowym Jorku, Melobourne, przeludnionej Dhace w Bangladeszu, wreszcie odbudowanemu zgodnie z zasadami partycypacji społecznej centrum Christchurch.
Reżyser i pomysłodawca filmu jest entuzjastą idei Ghela. Z entuzjazmem śledzi zmiany w przestrzeni publicznej, ograniczające ruch samochodowy i ułatwiające życie pieszym. To dokumentalista zaangażowany, co przekłada się na pewną stronniczość – niewiele pada argumentów ekonomicznych, wyjaśniających obecny stan rzeczy.

Film The Human Scale – ludzki wymiar projektowania miast, w reżyserii Andreasa Dalsggarda obejrzeć będzie można 3 września o godz. 18 w Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15. Projekcja odbywa się w ramach cyklu „Miasto, akcja!”, czyli letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego.

Po projekcji ma się odbyć dyskusja z udziałem m.in. Roberta J. Moritza, inwestora budowy osiedla Siewierz Jeziorna.

Ludzki wymiar (The Human Scale), 2013
Scenariusz i reżyseria Andreas M. Dalsgaard
77 minut

Autor: KZ
Zdjęcia: Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze", materiały prasowe
Data publikacji: 11.08.2015 14:25

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.