Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Modernizm, czyli groźna architektura współczesna. Klasyczny film Jacquesa Tati

  • Komentarze

Play Time, czyli groźny modernizm

Modernizm i maszyna do mieszkania...

Fot: Jacques Tati

Modernizm przez lata budził wiele emocji. Współczesną architekturę uznawano za ratunek albo zagrożenie dla ludzkości. Jedną z najbardziej interesujących wizji takiej nieludzkiej architektury przedstawił Jacques Tati w swoim klasycznym filmie Play Time

Architektura modernizmu, architektura Francji


Film pokazuje wydarzenia jednego dnia. Sześć obrazów rozgrywających się w kolejnych godzinach łączą osoby dwójki bohaterów, których ścieżki wielokrotnie się przecinają. Amerykańska turystka i zagubiony w nowoczesnym Paryżu Francuz wędrują po bezosobowym, dość groźnym mieście, w którym z trudem można rozpoznać stolicę sztuki XIX wieku.

W filmie główną rolę grają symbole nowoczesności, współczesna architektura z lat 60. XX wieku. Amerykańska wycieczka błądzi po bezosobowych przestrzeniach lotniska Orly, pan Hulot gubi się w modernistycznym labiryncie wśród architektury wnętrz ze stali i szkła.

Choć akcja filmu toczy się w Paryżu, stare miasto jest prawie niewidoczne. Ot, gdzieś odbije się na szybie sylwetka wieży Eiffla, albo na moment pojawi się sprzedawca kwiatów. Ich miejsce zajmują nowoczesne gadżety w rodzaju bezszmerowych, automatycznych drzwi, współczesna architektura, bryły budynków i nowoczesne wnętrza.

Główny bohater, pan Houlot, nie radzi sobie we współczesnym świecie. Czuje się, jakby trafił do wnętrza maszyny o nieokreślonym działaniu, a jego chaotyczna wędrówka powoduje spiętrzenie kolejnych groteskowych sytuacji. Film warto zobaczyć choćby ze względu na bardzo efektowne scenografie, z chłodną i „mechaniczną” architektura wnętrz.


Tytuł oryginalny: Play Time
rok: 1967
czas trwania: 155 min.
kraj: Francja
reżyseria: Jacques Tati

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Jacques Tati
Data publikacji: 16.07.2014 13:32
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.