archirama.pl

Modernizm, czyli groźna architektura współczesna. Klasyczny film Jacquesa Tati

Modernizm przez lata budził wiele emocji. Współczesną architekturę uznawano za ratunek albo zagrożenie dla ludzkości. Jedną z najbardziej interesujących wizji takiej nieludzkiej architektury przedstawił Jacques Tati w swoim klasycznym filmie Play Time

Play Time, czyli groźny modernizm

Modernizm i maszyna do mieszkania...

Fot: Jacques Tati

Architektura modernizmu, architektura Francji


Film pokazuje wydarzenia jednego dnia. Sześć obrazów rozgrywających się w kolejnych godzinach łączą osoby dwójki bohaterów, których ścieżki wielokrotnie się przecinają. Amerykańska turystka i zagubiony w nowoczesnym Paryżu Francuz wędrują po bezosobowym, dość groźnym mieście, w którym z trudem można rozpoznać stolicę sztuki XIX wieku.

W filmie główną rolę grają symbole nowoczesności, współczesna architektura z lat 60. XX wieku. Amerykańska wycieczka błądzi po bezosobowych przestrzeniach lotniska Orly, pan Hulot gubi się w modernistycznym labiryncie wśród architektury wnętrz ze stali i szkła.

Choć akcja filmu toczy się w Paryżu, stare miasto jest prawie niewidoczne. Ot, gdzieś odbije się na szybie sylwetka wieży Eiffla, albo na moment pojawi się sprzedawca kwiatów. Ich miejsce zajmują nowoczesne gadżety w rodzaju bezszmerowych, automatycznych drzwi, współczesna architektura, bryły budynków i nowoczesne wnętrza.

Główny bohater, pan Houlot, nie radzi sobie we współczesnym świecie. Czuje się, jakby trafił do wnętrza maszyny o nieokreślonym działaniu, a jego chaotyczna wędrówka powoduje spiętrzenie kolejnych groteskowych sytuacji. Film warto zobaczyć choćby ze względu na bardzo efektowne scenografie, z chłodną i „mechaniczną” architektura wnętrz.


Tytuł oryginalny: Play Time
rok: 1967
czas trwania: 155 min.
kraj: Francja
reżyseria: Jacques Tati

Autor: KZ
Zdjęcia: Jacques Tati
Data publikacji: 16.07.2014 13:32

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.