archirama.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Kino MinoTAur

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na szóstą edycję festiwalu Warszawa w budowie przygotowało cykl filmów i specjalne kino MinoTAur

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Warszawa w budowie 6

Warszawa, czyli miasto artystów. Festiwal Warszawa w budowie, edycja szósta, 2014

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kino MinoTAur i pokazy Muzeum Sztuki Nowoczesnej


W trakcie pięciu dotychczasowych edycji Warszawa w budowie była przede wszystkim festiwalem architektury współczesnej. Bryły budynków, przestrzeń publiczna, rola architekta zajmowały główne miejsca w programie festiwalu MSN. W 2014 roku muzeum wraca do źródła, w centrum stawiając artystów i sztukę. Nie znaczy to, że wydarzenia Warszawy w budowie toczą się tylko w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wśród kilkunastu punktów na festiwalowej mapie ważne miejsce zajmuje Kino MinoTAur. Tymczasowa przestrzeń powstała w jednej z pracowni artystycznych na warszawskiej Pradze. W kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 zaaranżowana została niewielka sala kinowa. W repertuarze francuscy surrealiści i mistrzowie awangardy.

Drugiego listopada (2.11.2014) o 20.00 „Krew poety" „Le Sang d'un poète”, 1930 w reżyserii Jeana Cocteau, surrealistyczna podróż i opowieść o wędrówce, poezji i śmierci. Wędrujący przez lustra artysta spotyka między innymi hermafrodytę, palacza opium (zajęcie bliskie reżyserowi), chłopców walczących na śnieżki, które w locie zmieniają się w grudy marmuru. Streszczanie tej historii da niewiele – lepiej po prostu zobaczyć.Autor: KZ
Zdjęcia: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 27.10.2014 15:22

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.