Ostatnie lata to prawdziwy renesans reklam świetlnych – czyli neonów. Niegdyś były symbolem nowoczesności, dziś są raczej sentymentalnym elementem pejzażu naszych miast. Swoją klasą i dizajnem przewyższają większość współczesnych reklam i billboardów.
W Polsce neonowy boom przypadł na lata PRL-u. Ulice zabłysnęły neonami krótko po odwilży 1956 roku, a przygasły zaraz po 1989 rok.
Dziś dzięki miłośnikom neonów – wiele z nich jest ratowanych i odrestaurowanych. W Warszawie niedawno na nowo zaświecił neon w kształcie globusa nad budynkiem Orbisu w Alejach Jerozolimskich. Teraz odrestaurowano słynną reklamę świetlną „Siatkarka” przy placu Konstytucji.
Pojawiają się nawet nowe neony – w wyremontowanej hali Dworca Centralnego zawisły świetlne napisy idealnie wpisujące się w modernistyczną architekturę budynku. Powrót neonów na dworzec to zasługa projektantów modernizacji Centralnego – warszawskiej pracowni Towarzystwo Projektowe.
„Warszawa w Budowie” i neony
W ramach festiwalu projektowania miejskiego „Warszawa w Budowie” odbył się wykład dotyczący historii stołecznych neonów. Imprezę połączono z uruchomieniem po remoncie słynnego neonu „Siatkarka” z placu Konstytucji. To reklama, która współgra z architekturą – neonowa piłka siatkarki opada w dół po elewacji socrealistycznego domu.
Na wykładzie mogliśmy dowiedzieć się ponadto dlaczego neony świecą, kiedy powstały, poznać ich krótką historię przed i powojenną.
Gośćmi spotkania byli Jacek Hanak z firmy Reklama. (Firma powstała po 1956 roku jako Przedsiębiorstwo Usług Reklamowych Reklama, w 1970 została przekształcona w Stołeczne Przedsiębiorstwo Usług Świetlnych, a po 1989 w firmę Reklama.) Swój wykład dał Tomasz Gamdzyk naczelnik wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej a performance pokazała Paulina Ołowska, artystka odpowiedzialna za remont Siatkarki.
neon „Siatkarka” znów świeci
Neon z placu Konstytucji restaurowany był już w 2006 roku, ostatnio ponownie wymagał remontu. Artystka Paulina Ołowska za punkt honoru wzięła sobie dbanie o „Siatkarkę”, która w trakcie wykładu ponownie rozbłysła.
Modelatorem spotkania była Agnieszka Sural z galerii Witryna. Publiczność bardzo żywo reagowała na wypowiedzi zaproszonych gości, szczególnie wypowiedź Tomasza Gamdzyka wzbudziła wiele kontrowersji, który stwierdził, iż neony należą już do przeszłości a miasto nie jest władne dbania o ich przetrwanie. Ale właśnie taka wymiana myśli między mieszkańcami a władzami stolicy była celem organizatorów festiwalu w „Warszawa w Budowie”. Festiwal ma być wydarzeniem dającym wiedzę i świadomość wszystkim grupom mieszkającym w mieście.
Zobacz też: Polski neon w obiektywie Ilony Karwińskiej

-
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowało zestaw filmów, które wyświetlane będą w ramach cyklu Warszawa w budowie 6. Jednym z nich jest film pt. Nowy Wspaniały Świat w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz więcej
-
Do Warszawy przywędrowała wystawa fotografii i filmów pt. Behind the Appearances/Znikać, by istnieć autorstwa duetu Very Lehndorff, znanej jako modelka Veruschka i artysty Holgera Trülzscha. Wystawa sztuki współczesnej potrwa od 27 września do 30 listopada 2014 więcej
-
„NEON” to film dokumentalny Erica Bednarskiego poświęcony warszawskim neonom z PRL-u. Pokaz filmu odbędzie się już w najbliższy czwartek, 21 sierpnia w Królikarni na Mokotowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zapal się!” która powstała w ramach projektu „Synchronizacja”, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana. Tematem przewodnim inicjatywy jest przestrzeń publiczna i przyszłe losy Królikarni więcej
-
Studio D35 zapragnęło siedziby, w której architektura wnętrz sprosta rosnącym wymaganiom branży związanej z filmem i reklamą. Istotne było również by projekt był zgodny z filozofią działania grupy D35, której hasłami są m.in.: kreatywność, wysoka jakość i high-tech.Trzecim wymogiem była oczywiście funkcjonalność więcej

- LIFESTYLE: Muzeum Sztuki Współczesnej i cykl Warszawa w budowie 6. Pokaz filmu Nowy Wspaniały Świat
- LIFESTYLE: Wystawa fotografii słynnej modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha w Warszawie
- LIFESTYLE: Szlakiem warszawskich neonów z PRL-u. Premierowy pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie
- WNĘTRZA: Nowy design architektury wnętrz dla studio D35 z siedzibą w Soho Factory. Minimalizm, pop art we wnętrzu, czy może styl industrialny?
- WIDEO I FOTO: Konkurs ROCA. Bądź EKO i nakręć film o światowym deficycie wody