Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Zobacz już dziś nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  • Komentarze

Minimalistyczny szklano-betonowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, mieszczący również Teatr Rozmaitości powstanie dopiero w 2016 roku. Dzieło szwajcarskiego architekta Christiana Kereza możemy jednak już dziś obejrzeć ze wszystkich stron na specjalnym filmie-wizualizacji

Film: materiały prasowe

Minimalistyczny szklano-betonowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mieszczący również Teatr Rozmaitości w Warszawie powstanie dopiero w 2016 roku. Dzieło szwajcarskiego architekta Christiana Kereza możemy jednak już dziś obejrzeć ze wszystkich stron na specjalnym filmie

Projektantem budynku jest szwajcarski architekt Christian Kerez, profesor Wydziału Architektury Federalnej Politechniki w Zurychu.

Projekt Christiana Kereza zdobył pierwszą nagrodą w konkursie architektonicznym, którego wyniki ogłoszone zostały 18 lutego 2007 roku.

Całkowita powierzchnia budynku Muzeum to około 35.000 metrów kwadratowych, sale ekspozycyjne zajmą około 30 proc. powierzchni.

Kontrakt na zaprojektowanie gmachu, pomiędzy architektem a Urzędem m.st. Warszawy został zawarty w dniu 18 kwietnia 2008 roku.

Budowa ma rozpocząć się na przełomie 2012 i 2013 roku. Otwarcie gmachu Muzeum planowane jest na połowę 2016 roku.

Na życzenie władz Warszawy około 30 proc. powierzchni budynku zajmie teatr TR Warszawa.

Ostateczna koncepcja budynku, łączącego funkcje muzeum i teatru, została przyjęta w grudniu 2009 roku, a gotowy projekt został zaprezentowany 17 czerwca 2010 roku.

W budynku, oprócz sal wystawowych i dwóch scen teatru TR Warszawa znajdą się także dwie sale audytoryjne, dwie księgarnie, obszerna biblioteka i czytelnia z wolnym dostępem do książek, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia.

Wstępny koszt budowy Muzeum wynosił ok. 270 mln złotych. Do wiosny 2011 potrwa aktualizacja kosztów inwestycji, uwzględniająca zmiany w projekcie, w tym dodanie teatru do programu funkcjonalnego obiektu.

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta - przewidywane jest ubieganie się o środki europejskie z budżetu w ramach tzw. unijnej perspektywy budżetowej 2014-2020.

Prace projektowe, a w przyszłości realizację inwestycji nadzoruje, w imieniu władz Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Polskim partnerem Christiana Kereza jest biuro architektoniczne Estudio Lamela Polska Sp. z o.o.

przeczytaj rowniez
Źródło: www.artmuseum.pl
Autor: www.artmuseum.pl
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.06.2011 17:10
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.