Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Nowoczesna architektura w Berlinie. Od dworca kolejowego do wielkiej wanny

  • Komentarze

Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Stedelijk Museum w Amsterdamie. Projekt  rozbudowy przygotowali architekci z pracowni Benthem Crouwel Architects. Fot. materiały pracowni; więcej www.benthemcrouwel.nl

Dworzec kolejowy, muzeum czy sala koncertowa to dzieci rewolucji przemysłowej XIX wieku. Czy pojęcia używane w czasach królowej Wiktorii odpowiadają jeszcze rzeczywistości? Nowoczesna architektura to nie tylko nowa bryła budynku czy technologia, ale też zmiana funkcji

Nowoczesna architektura w Berlinie


Biuro architektoniczne Benthem Crouwel Architects zaprasza na wystawę Pięć archetypów zmieniającego się świata. Tematem, z którym próbowali się zmierzyć organizatorzy wystawy jest wpływ zmieniającego się świata na tworzenie nowoczesnej architektury.
Dziś muzeum jest nie tylko miejscem obcowania ze sztuką. Multimedialne ekspozycje zastąpiły szeregi szafek i gablot, wielu eksponatów można już (o zgrozo!) dotykać, w salach toczą się lekcje muzealne, warsztaty i spotkania z artystami. Współczesny dworzec kolejowy ewoluuje w stronę zintegrowanego centrum komunikacyjnego, a obok peronów coraz więcej miejsca zajmują punkty usługowe czy galerie handlowe.
Architekci zastanawiają się nad przyszłością budynków – archetypów. Na wystawie znalazły się makiety i plansze przedstawiające pięć ważnych realizacji holenderskiego biura architektonicznego. Pięć realizacji Benthem Crouwel Architects to:

Stedelijk Museum, muzeum sztuki nowoczesnej (przebudowa w 2012 roku)
Ziggo Dome (2012), najnowsza sala koncertowa Amsterdamu, mogąca pomieścić 17 000 widzów
Główny dworzec kolejowy w Rotterdamie (2014), każdego dnia ze stacji korzysta 300 tysięcy osób
Datacenter AM3 ( 2012), ważny element sieci interenetowej i udany przykład nowoczesnej architektury,
Forum Mittelrhein (2013) w Koblencji, centrum handlowe i kulturalne miasta


Wystawa czynna do 1 marca 2014
Wstęp bezpłatny
Karl Marx Allee 96 , Berlin
Więcej informacji: www.architekturgalerieberlin.de >>

Tak wygląda nowa część Stedelijk Museum w Amsterdamie - potężna biała bryła, żywo kojarząca się ze ogromną wanną, sąsiaduje ze starym, neogotyckim budynkiem:

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.