archirama.pl

Nowoczesna architektura w Berlinie. Od dworca kolejowego do wielkiej wanny

Dworzec kolejowy, muzeum czy sala koncertowa to dzieci rewolucji przemysłowej XIX wieku. Czy pojęcia używane w czasach królowej Wiktorii odpowiadają jeszcze rzeczywistości? Nowoczesna architektura to nie tylko nowa bryła budynku czy technologia, ale też zmiana funkcji

Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Stedelijk Museum w Amsterdamie. Projekt  rozbudowy przygotowali architekci z pracowni Benthem Crouwel Architects. Fot. materiały pracowni; więcej www.benthemcrouwel.nl

Nowoczesna architektura w Berlinie


Biuro architektoniczne Benthem Crouwel Architects zaprasza na wystawę Pięć archetypów zmieniającego się świata. Tematem, z którym próbowali się zmierzyć organizatorzy wystawy jest wpływ zmieniającego się świata na tworzenie nowoczesnej architektury.
Dziś muzeum jest nie tylko miejscem obcowania ze sztuką. Multimedialne ekspozycje zastąpiły szeregi szafek i gablot, wielu eksponatów można już (o zgrozo!) dotykać, w salach toczą się lekcje muzealne, warsztaty i spotkania z artystami. Współczesny dworzec kolejowy ewoluuje w stronę zintegrowanego centrum komunikacyjnego, a obok peronów coraz więcej miejsca zajmują punkty usługowe czy galerie handlowe.
Architekci zastanawiają się nad przyszłością budynków – archetypów. Na wystawie znalazły się makiety i plansze przedstawiające pięć ważnych realizacji holenderskiego biura architektonicznego. Pięć realizacji Benthem Crouwel Architects to:

Stedelijk Museum, muzeum sztuki nowoczesnej (przebudowa w 2012 roku)
Ziggo Dome (2012), najnowsza sala koncertowa Amsterdamu, mogąca pomieścić 17 000 widzów
Główny dworzec kolejowy w Rotterdamie (2014), każdego dnia ze stacji korzysta 300 tysięcy osób
Datacenter AM3 ( 2012), ważny element sieci interenetowej i udany przykład nowoczesnej architektury,
Forum Mittelrhein (2013) w Koblencji, centrum handlowe i kulturalne miasta


Wystawa czynna do 1 marca 2014
Wstęp bezpłatny
Karl Marx Allee 96 , Berlin
Więcej informacji: www.architekturgalerieberlin.de >>

Tak wygląda nowa część Stedelijk Museum w Amsterdamie - potężna biała bryła, żywo kojarząca się ze ogromną wanną, sąsiaduje ze starym, neogotyckim budynkiem:

Data publikacji: 21.02.2014 12:04

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.