Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Przepis na miasto - ogród

  • Komentarze

Architektura i urbanistyka przyszłości według modernisty

Die Stadt von Morgen, Berlin 1930, fragment filmu

Fot: www.weekendarchitektury.pl

Jak zaprojektować idealne miasto? Moderniści byli przekonani, że znaleźli na to sposób. Ich receptę przedstawia film „Miasto jutra” z 1930 roku

Architetura przyszłości

„Die Stadt von Morgen” („Miasto jutra”) to dokument charakterystyczny dla modernizmu międzywojennego, a może raczej dla radykalnych kierunków I połowy wieku. Jest właściwie manifestem, z jasno wyrażonymi opiniami autorów, nie zostawiających miejsca na dyskusję. W ciągu trzydziestu minut pokazują problemy ówczesnych miast i ich rozwiązanie. Przekaz jest czytelny i dydaktyczny. W pierwszej części filmu zaprezentowany jest rozwój typowego miasta. Z małej, otoczonej polami miejscowości przekształca się ono w ośrodek przemysłowy. Rozbudowa jest chaotyczna, prowadzi do powstania przestrzeni w której fabryki sąsiadują z kamienicami, zabudowa jest ciasna, a miasto brudne, zatłoczone i niebezpieczne. Mieszkańcy chorują i są narażeni na ciągłe niewygody.
Po nakreśleniu tej wizji pojawia się alternatywa: modernistyczne miasto jutra. Autorzy podkreślają rolę planowania – film jest niemy, napisy wyświetlane na planszach, więc podkreślenia i wykrzykniki wykorzystywane są dosłownie. Przygotowany w skali regionu plan ma umożliwić rozplanowanie funkcji przyszłego miasta. Najpierw wydzielane są tereny chronione przed zabudową, przykładowo teren pod którym zalegają złoża węgla brunatnego. W sąsiedztwie kopalni lokowane są zakłady przemysłowe, drogi kolejowe i wodne, a także nieliczne, ale dobrze usytuowane szosy. Dopiero tak wyznaczona siatka wypełniana jest polami przeznaczonymi na zabudowę mieszkaniową, dzielnicę biurową, tereny rekreacyjne. Miasto nie może przekroczyć określonych z góry granic, wraz z wzrostem liczby mieszkańców zakłada się krąg miast satelickich.

Miasto - ogród

Urbanistyka jest najważniejsza; autorzy filmu za Le Corbusierem domagają się światła i przestrzeni dla mieszkańców. Domy mają być niezbyt wysokie, z ogródkami służącymi jako miejsce wypoczynku i prowadzona przez właścicieli „fabryka” warzyw, owoców i kwiatów. W tej części filmu wykorzystane są migawki z biegającymi wśród roślin roześmianymi dziećmi, poważnymi panami odpoczywającymi w cieniu drzew i zadowolonymi z życia gospodyniami. Gdy mowa o planach rozwoju, miejsce sekwencji filmowych zajmują animacje, plansze i infografiki.       

Propaganda współczesnej architektury

Co ważne, autorem filmu był nie architekt-teoretyk, ale urzędnik państwowy. W 1930 roku urbanista Maximilian von Golbeck zasiadał w radzie miejskiej w Norynberdze. Przygotowany przez niego film był promowany przez Ministerstwo Opieki Społecznej, spółki kolejowe i drogowe oraz inne instytucje, mógł więc trafić do osób decydujących o rozwoju niemieckich miast. W kolejnych dekadach postulaty modernistów doczekały się realizacji.

„Miasto jutra” było jednym z filmów prezentowanych w trakcie Weekendu Architektury w Gdyni. W bloku Modernistyczne Miasta zebrane zostały obrazy z ważnego dla architektury XX wieku okresu, od lat 30. do 1965 roku. Zbiór filmowych esejów pokazuje ambitne plany,  okres budowy, życie w nowym blokowisku, problemy nowoczesnego miasta.


Die Stadt von Morgen / Miasto jutra, Berlin 1930
30 min
Scenariusz: Maksymilian von Golbeck, Erich Kotzer
Współpraca: Hans Stephan (reżyser), Hans Hasse (prawnik), Osvald Liede, Werner von Walthausen (architekci), Max Saüme (inżynier).
Konsultanci: Otto Hermann, Jansen Blum
Wyprodukowany przez ATELIER Svend NOLAN

przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: www.weekendarchitektury.pl
Data publikacji: 29.08.2016 12:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.