Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Przepis na miasto - ogród

  • Komentarze

Architektura i urbanistyka przyszłości według modernisty

Die Stadt von Morgen, Berlin 1930, fragment filmu

Fot: www.weekendarchitektury.pl

Jak zaprojektować idealne miasto? Moderniści byli przekonani, że znaleźli na to sposób. Ich receptę przedstawia film „Miasto jutra” z 1930 roku

Architetura przyszłości

„Die Stadt von Morgen” („Miasto jutra”) to dokument charakterystyczny dla modernizmu międzywojennego, a może raczej dla radykalnych kierunków I połowy wieku. Jest właściwie manifestem, z jasno wyrażonymi opiniami autorów, nie zostawiających miejsca na dyskusję. W ciągu trzydziestu minut pokazują problemy ówczesnych miast i ich rozwiązanie. Przekaz jest czytelny i dydaktyczny. W pierwszej części filmu zaprezentowany jest rozwój typowego miasta. Z małej, otoczonej polami miejscowości przekształca się ono w ośrodek przemysłowy. Rozbudowa jest chaotyczna, prowadzi do powstania przestrzeni w której fabryki sąsiadują z kamienicami, zabudowa jest ciasna, a miasto brudne, zatłoczone i niebezpieczne. Mieszkańcy chorują i są narażeni na ciągłe niewygody.
Po nakreśleniu tej wizji pojawia się alternatywa: modernistyczne miasto jutra. Autorzy podkreślają rolę planowania – film jest niemy, napisy wyświetlane na planszach, więc podkreślenia i wykrzykniki wykorzystywane są dosłownie. Przygotowany w skali regionu plan ma umożliwić rozplanowanie funkcji przyszłego miasta. Najpierw wydzielane są tereny chronione przed zabudową, przykładowo teren pod którym zalegają złoża węgla brunatnego. W sąsiedztwie kopalni lokowane są zakłady przemysłowe, drogi kolejowe i wodne, a także nieliczne, ale dobrze usytuowane szosy. Dopiero tak wyznaczona siatka wypełniana jest polami przeznaczonymi na zabudowę mieszkaniową, dzielnicę biurową, tereny rekreacyjne. Miasto nie może przekroczyć określonych z góry granic, wraz z wzrostem liczby mieszkańców zakłada się krąg miast satelickich.

Miasto - ogród

Urbanistyka jest najważniejsza; autorzy filmu za Le Corbusierem domagają się światła i przestrzeni dla mieszkańców. Domy mają być niezbyt wysokie, z ogródkami służącymi jako miejsce wypoczynku i prowadzona przez właścicieli „fabryka” warzyw, owoców i kwiatów. W tej części filmu wykorzystane są migawki z biegającymi wśród roślin roześmianymi dziećmi, poważnymi panami odpoczywającymi w cieniu drzew i zadowolonymi z życia gospodyniami. Gdy mowa o planach rozwoju, miejsce sekwencji filmowych zajmują animacje, plansze i infografiki.       

Propaganda współczesnej architektury

Co ważne, autorem filmu był nie architekt-teoretyk, ale urzędnik państwowy. W 1930 roku urbanista Maximilian von Golbeck zasiadał w radzie miejskiej w Norynberdze. Przygotowany przez niego film był promowany przez Ministerstwo Opieki Społecznej, spółki kolejowe i drogowe oraz inne instytucje, mógł więc trafić do osób decydujących o rozwoju niemieckich miast. W kolejnych dekadach postulaty modernistów doczekały się realizacji.

„Miasto jutra” było jednym z filmów prezentowanych w trakcie Weekendu Architektury w Gdyni. W bloku Modernistyczne Miasta zebrane zostały obrazy z ważnego dla architektury XX wieku okresu, od lat 30. do 1965 roku. Zbiór filmowych esejów pokazuje ambitne plany,  okres budowy, życie w nowym blokowisku, problemy nowoczesnego miasta.


Die Stadt von Morgen / Miasto jutra, Berlin 1930
30 min
Scenariusz: Maksymilian von Golbeck, Erich Kotzer
Współpraca: Hans Stephan (reżyser), Hans Hasse (prawnik), Osvald Liede, Werner von Walthausen (architekci), Max Saüme (inżynier).
Konsultanci: Otto Hermann, Jansen Blum
Wyprodukowany przez ATELIER Svend NOLAN

przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: www.weekendarchitektury.pl
Data publikacji: 29.08.2016 12:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.