Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Przeprowadzka do miasta modernizmu

  • Komentarze

Ratusz w Rødovre, 1952-1956. Projekt: Arne Jacobsen,

Ratusz w Rødovre - modernistyczna bryła 

Fot: seier+seier, Wikimedia Commons

„Za tymi samymi murami” to niezwykły dokument pokazujący wrażenia pierwszych wielkich blokowisk w Danii

Wielkie osiedle mieszkaniowe wypełnione rzędami jednakowych bloków. Nie gubicie się tu? – pyta narrator. Nie, pamiętamy żeby skręcić za czternastym budynkiem i trafiamy prosto do siebie – mniej więcej tak odpowiada para młodych mieszkańców Rødovre, satelitarnego miasta Kopenhagi. Miasto zbudowano po II wojnie światowej jako modelowe, nowoczesne miejsce do życia. Plany z 1947 roku miały na celu zapewnienie mieszkańcom wygodnego miejsca do życia – z dostępem do terenów zielonych, światła, ciepłej wody, rozrywek.

 Ratusz w Rødovre zaprojektował (1952-56) Arne Jacobsen, jeden z najważniejszych przedstawicieli modernizmu europejskiego. Siedziba władz miejskich jest prostą bryłą pozbawioną wszelkich zbędnych elementów. Pasuje do anonimowej, oszczędnej zabudowy miasta. Bag de ens facader, dokument Petera Weiss, to wyprawa w głąb osiedla. Reporter odwiedził mieszkańców na krótko po oddaniu budynków do użytku. Wrażenia są więc świeże, nie skażone nieprzychylną opinią o blokowiskach jako miejscach anonimowych i nieprzyjaznych. Rozmówcy są różni: gospodynie domowe, które w mieszkaniu i na spacerach z dziećmi spędzają miesiące, nie znając sąsiadów; osoby samotne; rodziny z dziećmi. Większość rozmówców wydaje się zadowolona z nowych mieszkań, padają nawet pochwały ucywilizowanego krajobrazu. Dawniej w tym samym miejscu były łąki, czyli „nic nie było”. Nowe miasto bywa nazywane „sypialnią”, ale większość mieszkańców przyjmuje takie określenie z oburzeniem.
Autor próbuje przedstawić od wewnątrz nową społeczność i miasto widziane z perspektywy samych mieszkańców, bada pojmowanie wolności i więzi społecznych w nowych warunkach.Bag de ens facader/ Za tymi samymi murami
Peter Weiss
Dania 1961
27 minut

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: seier+seier, Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.09.2016 12:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.