Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Stocznia Gdańska w rozszerzonej rzeczywistości

  • Komentarze

Spacer po Stoczni Gdańskiej
Fot: Stowarzyszenie Arteria, materiały prasowe

Augmented Reality (Rozszerzona Rzeczywistość) pozwala na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej śladami pracujących w niej kiedyś kobiet

Stocznia Gdańska wygląda dziś całkiem inaczej niż w latach 80. XX wieku. Wiele zabytkowych hal przestało istnieć. Niepotrzebne, puste, wyburzano przez lata. Nie ma też tłumów robotników, choć w szczytowym momencie na terenie zakładu pracowało nawet 17 000 osób. Spacerując po terenie, który był kiedyś niedostępny dla postronnych, trudno sobie wyobrazić dawną stocznię.

Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej starają się pokazać ten nieistniejący już świat. A przy okazji rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi roli kobiet w funkcjonowaniu zakładu. Spawanie blach czy nitowanie kojarzą się raczej z pracą mężczyzn, tymczasem kobiety stanowiły nawet jedną trzecią załogi. Ich zajęcia, losy i wpływ na historię przedstawia program „Stocznia jest kobietą”. W jego ramach odbywają się spacery po terenie zakładu, przygotowana została mapa i audioprzewodnik.

Rozszerzona Rzeczywistość

Na Dzień Kobiet 2016 zaplanowano premierę nowej aplikacji mobilnej, pozwalającej na samodzielne zwiedzanie stoczni. Z udostępnionych materiałów można się dowiedzieć, na czym polegały zadania suwnicowej i pracownicy administracji, jak działał żłobek na terenie stoczni. Wszystko to z perspektywy byłych pracownic. Łącznie opisano 21 miejsc na terenie stoczni.
Autorzy aplikacji zapowiadają udostępnienie wersji anglojęzycznej jeszcze w marcu 2016.

Stocznia jest kobietą
Aplikacja mobilna na platformę Android
Premiera 8 marca 2016

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Stowarzyszenie Arteria, materiały prasowe
Data publikacji: 8.03.2016 13:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.